Wiadomości
Turbiny gazowe - Starożytny wynalazek, który zrewolucjonizował energetykę.
Zasady pracy tego urządzenia opracował w starożytności Heron z Aleksandrii. Pierwsze projekty wykonał sam Leonardo da Vinci. Bez niego nie byłoby nowoczesnej energetyki ani transportu. Choć ludzkość zawdzięcza turbinie gazowej tak wiele, to czy zdaje sobie sprawę, jak ów wynalazek działa?
Bez turbiny gazowej trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Urządzenie to zrewolucjonizowało przemysł, energetykę i transport, dając ludziom potężne źródło energii. Dlatego też warto poznać historię oraz mechanikę pracy tego wynalazku.
Mówiąc językiem technicznym, turbina gazowa , czyli inaczej spalinowy silnik turbinowy, będący silnikiem cieplnym wirnikowym ze spalaniem wewnętrznym, który działa dzięki paliwu gazowemu ciekłemu lub dzięki układowi dwupaliwowemu. Głównym elementem turbiny jest ruchomy wał wraz z łopatkami, w które uderza sprzężony gaz napędzając pracę całego urządzenia.
Zasada jej działania polega na zassaniu chłodnego gazu, sprężeniu go, ogrzaniu (poprzez spalanie paliwa), a następnie wtłoczeniu do turbiny, czyli obudowanego łopatkami wału, który wskutek rozprężenia gazu zaczyna się obracać i produkować - za pomocą generatora - energię. Cały powyższy proces można w uproszczeniu przedstawić następująco: turbina pracuje jak koło w młynie wodnym z tą różnicą, że zamiast wody instalację porusza sprzężony i rozgrzany gaz (np. para wodna).
Działanie turbiny gazowej opiera się na prostych prawach fizyki. Ich mechanikę rozgryzł już Heron z Aleksandrii, starożytny grecki wynalazca, który stworzył nawet pierwowzór takiego urządzenia. Tzw. Bania Herona, choć pozbawiona praktycznego zastosowania, pozwalała zademonstrować, że para wodna pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie służyć jako siła napędowa. Z kolei w 1500 roku szkice turbiny parowej, która mogłaby zostać zamontowana na przydomowych kominach, wykonał Leonardo da Vinci. Jednakże dopiero w czasach rewolucji przemysłowej ludzkość nauczyła się wykorzystywać potencjał tego urządzenia. Pierwszy silnik będący turbiną gazową opatentowano w 1791 roku. Nieco ponad sto lat później rozwiązanie to zaczęto stosować do napędzania statków. W 1918 roku rozpoczęto hurtową produkcję turbin, co pozwoliło rewolucjonizować energetykę. Z kolei w 1930 roku turbiny gazowe zaczęły napędzać lotnictwo.
Doskonałość w łączeniu właściwości oraz zastosowań turbin gazowych osiągnęła firma Eneria , która zajmuje się projektowaniem, dostawą, montażem, integracją, oraz serwisowaniem tego typu urządzeń. Jednym z najnowszych zleceń Enerii jest instalacja układu kogeneracyjnego na bazie turbiny gazowej o mocy 5 megawatów dla jednego z zakładów produkcji ceramiki. Specyfika tego projektu polegać ma na podłączeniu turbiny do suszarki rozpyłowej, która dostarcza ciepło oraz energię elektryczną dla fabryki, dzięki czemu możliwa będzie ogromna poprawa efektywności produkcji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, wydajność procesu wzrośnie z obecnych 27-32% do 75-90%. Dla firmy będzie to oznaczało przede wszystkim oszczędność na kosztach energii elektrycznej oraz paliwa. Co więcej, wytworzona przez turbinę energia elektryczna ma zaspokoić 100% zapotrzebowania hal produkcyjnych. Można zatem stwierdzić, że zaprojektowana i montowana przez Enerię instalacja pozwoli na skok efektywności, spadek kosztów oraz wzrost autonomiczności energetycznej przedsiębiorstwa.
Eneria stosuje rozwiązania turbinowe firmy Solar Turbines, doświadczonego dostawcy komponentów, z którego produktów korzystają m. in. szpitale, lotniska czy bazy wojskowe na całym świecie. Firma ta, oferująca modułowe rozwiązania w zakresie generacji energii, ma na swoim koncie ponad osiem tysięcy zainstalowanych układów, które działają m. in. w Australii, Brazylii, Francji, Gabonie Indiach, Japonii, Kanadzie, Rosji i USA.
Choć historia turbiny gazowej liczy sobie setki lat, to ludzkość wciąż korzysta z jej możliwości i potencjału. Jak widać po projektach realizowanych przez firmę Eneria, urządzenie to może służyć nie tylko jako źródło energii, ale także jako źródło wymiernych oszczędności.
Eneria/Mat. prasowe
jpr
Z historią techniki to te materiały prasowe "Enerii" są mocno na bakier. Historia turbiny gazowej nie liczy sobie kilkuset lat, bo pierwsze turbiny gazowe (spalania wewnętrznego, wykorzystujące energię gazów spalinowych) powstały w czasie II wojny światowej. Opisywane tutaj wcześniejsze wynalazki to były wszystko turbiny parowe, silniki spalania zewnętrznego, wykorzystujące ciepło spalania (służące podgrzewaniu pary), ale nie ciśnienie gazów spalinowych. Taki elementarz. Jak ktoś tych rzeczy nie rozróżnia, to nie budzi mojego zaufania....
ENERIA
Szanowny Panie, historia turbiny gazowej sięga znacznie głębiej w przeszłość niż do czasów II Wojny Światowej. Prawa fizyki, które umożliwiają pracę tego urządzenia były znane już starożytnym, którzy konstruowali urządzenia wykorzystujące fizykę gazów (para wodna również jest gazem). Pierwsza prawdziwa turbina gazowa została opatentowana w 1791 roku przez angielskiego wynalazcę Johna Barbera, niektóre elementy jego konstrukcji są użytkowane do dziś. W niniejszym tekście zostało wprowadzone jasne rozróżnienie między turbiną gazową w nowoczesnym rozumieniu (czyli silnika spalinowego), a jej technologicznymi poprzednikami (np. turbiną parową). Zachęcamy do uważniejszej lektury tekstów.