Reklama

Wiadomości

To był jeden z warunków fuzji Orlenu z PGNiG. Gaz-System podpisał umowę przejęcia Gas Storage Poland

Autor. Canva

Gaz-System poinformował, że podpisał z Orlenem umowę przejęcia 100 proc. udziałów spółki Gas Storage Poland (GSP), operatora systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce.

„28 czerwca br. GAZ-SYSTEM podpisał z ORLEN umowę przejęcia 100 proc. udziałów spółki Gas Storage Poland (GSP), operatora systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Przejęcie GSP było możliwe w związku z wydaniem przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgody na przeprowadzenie transakcji” – poinformował Gaz-System w komunikacie.

Transakcja sprzedaży to wynik realizacji postanowień UOKiK z 16 marca 2022 r., później zgody na transakcję udzieliły Orlen i PGNiG.

Reklama

Gaz-System operatorem nie tylko gazociągów, ale i magazynów gazu

W marcu br., gdy Orlen informował o postępach prac ws. zbycia Gas Storage Poland, przekazano, że GSP zarządza pojemnościami podziemnych magazynów gazu należących do koncernu, które zlokalizowane są w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Brzeźnicy, Swarzowie, Husowie oraz Strachocinie, przy czym ich łączna pojemność wynosi ponad 3,3 mld metrów sześc.

Reklama

Orlen wspomniał jednocześnie, iż obecnie realizuje rozbudowę podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach, największego tego typu w Polsce dla tego surowca. Koncern podał, że docelowo pojemność magazynowa zwiększy się tam o 800 mln metrów sześc., z obecnych 1,3 mld metrów sześc. do 2,1 mld metrów sześc.

Transakcja oznacza też, że Gaz-System będzie jednocześnie operatorem gazociągów przesyłowych, terminala LNG, a także magazynów gazu w kraju. – Przejęcie własności nad operatorem magazynów gazu ziemnego przez GAZ-SYSTEM, czyli spółkę, której wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Sterowanie procesem utrzymania w magazynach zapasów gazu jest jednym z kluczowych elementów zapewnienia ciągłości jego dostaw na potrzeby gospodarki i odbiorców indywidualnych. Ponadto Gaz-System jako właściciel Gas Storage Poland uzyska możliwość inicjowania rozbudowy pojemności magazynowej w zależności od potrzeb konsumentów – mówi cytowany w komunikacie spółki Maciej Bando, pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i wiceminister klimatu.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama