Reklama

Wiadomości

Szczyt pokojowy Zełenski-Putin podczas COP28? Zaskakująca propozycja ZEA

Autor. Twitter

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Muhammad ibn Zajed an-Nahajan zaproponował, że jego kraj mógłby być gospodarzem spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem - powiadomiła w środę ukraińska agencja UNIAN za wydawanym w Libanie francuskojęzycznym dziennikiem „L’Orient-Le Jour”.

Reklama

Dogodnym terminem takiego spotkania byłby listopad lub grudzień 2023 roku, gdy w Dubaju planowana jest konferencja klimatyczna ONZ (COP28). Przywódca ZEA miał już poinformować o tych planach prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i papieża Franciszka, którzy jakoby wyrazili zainteresowanie tą inicjatywą - przekazał portal agencji UNIAN.

Reklama

W maju Zełenski uczestniczył w szczycie Ligi Państw Arabskich w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Ukraiński prezydent przeprowadził tam rozmowy z przedstawicielami władz ZEA, Omanu, Kuwejtu oraz Iraku i zaapelował do nich o wsparcie ukraińskiej "formuły pokoju", czyli koncepcji zakończenia wojny proponowanej przez Kijów.

Czytaj też

W spotkaniu z Zełenskim uczestniczył wówczas wiceprezydent i wicepremier ZEA Mansur ibn Zajed an-Nahajan. Jak informowała kancelaria ukraińskiego przywódcy, tematem rozmów polityków były sytuacja na froncie wojny z Rosją, a także m.in. światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

Reklama

Władze w Kijowie, w tym Zełenski, konsekwentnie deklarują, że jakiekolwiek negocjacje pokojowe z Putinem są obecnie niemożliwe, a warunkiem wstępnym porozumienia z Kremlem jest wycofanie się rosyjskich wojsk ze wszystkich okupowanych terenów Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama