Reklama

Wiadomości

Spór o ceny gazu. URE naciska na obniżkę cen w taryfach

Fot.: piqsels.com
Fot.: piqsels.com

URE chce obniżek cen gazu w taryfach. Rząd z kolei planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców, m.in. szykuje tzw. wakacje rachunkowe.

Reklama

"W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach" – informuje gazetę Dziennik Gazeta Prawna Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Reklama

Jak pisze "DGP", wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

"Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały" - czytamy.

Reklama

Czytaj też

Michał Smoleń z Fundacji Instrat tłumaczy w rozmowie z "DGP", że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych – podsumowuje.

Gawin poinformował, że takie wezwania urząd kieruje do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz odbiorcom objętym taryfami i stosują ceny wyższe od obecnie występujących na rynku.

Źródła "DGP" zbliżone do rządu wskazują, że dostrzega on problem braku osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. "Planuje wprowadzić wakacje rachunkowe, wzorem wakacji kredytowych. Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. Według naszych źródeł jest to kwestia +dni, może tygodni+. Jak mówią nasze źródła, wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK" - czytamy.

Według dziennika rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, m.in. dlatego, że nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych, w tym np. piekarnie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama