Reklama

Wiadomości

Spółka zależna Gazpromu pozywa niemieckie banki. Żąda milionów euro odszkodowania

Autor. gazprom.com

RusKhimAlyans - spółka zależna Gazpromu, w której gazowy gigant ma połowę udziałów, pozwała niemiecki Deutsche Bank oraz Commerzbank, domagając się odszkodowania o łącznej sumie 319 milionów euro.

Reklama

Reuters donosi, że spółka RusKhimAlyans wystąpiła do Sądu Arbitrażowego w Sankt Petersburgu, żądając odszkodowania w wysokości blisko 31 miliardów rubli. Dokumenty przedstawione przez prawników spółki wskazują, że Rosjanie domagają się ponad 22 miliardów rubli od Deutsche Banku oraz ponad 8 miliardów rubli od Commerzbanku. Szczegóły sprawy nie są znane. Obie strony odmówiły komentarza na ten temat.

Reklama

W styczniu ten sam sąd, na wniosek RusKhimAlyans, nakazał zamrozić aktywa o wartości ok. 500 milionów dolarów należące do niemieckiej spółki Linde, będącej największym na świecie producentem gazów przemysłowych.

Czytaj też

Rosjanie podjęli dziania prawne przeciwko Linde, po tym jak spółka zawiesiła swoją działalność z Gazpromem i jego partnerami w ramach europejskich sankcji nałożonych na reżim po zbrodniczym najechaniu Ukrainy.

Reklama

Działania prawne RusKhimAlyans, jako spółki zależnej Gazpromu, wobec głównych międzynarodowych banków rodzą pytania dotyczące potencjalnych konsekwencji dla branży energetycznej. Istotny udział Gazpromu w tej spółce podkreśla zaangażowanie firmy w dochodzenie odszkodowań za poniesione straty. Wyniki tych procesów mogą mieć szersze implikacje dla relacji między firmami energetycznymi a instytucjami finansowymi, podkreślając wzajemne oddziaływanie między dwoma sektorami.

Reklama

Komentarze

    Reklama