Reklama

Wiadomości

Skandal w PE. Aktywiści klimatyczni tworzyli poprawki do prawa energetycznego

Autor. Canva

Aktywistka amerykańskiej organizacji ekologicznej miała przygotować dla europosłanki Zielonych poprawki do unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym – podaje „Politico”

Reklama

Jutta Paulus jest sprawozdawcą rozporządzenia mającego na celu ograniczenie emisji metanu w energetyce. Została ona zobowiązana do przygotowania zestawu „poprawek kompromisowych" w imieniu wszystkich grup Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Jak wynika z doniesień medialnych, niemiecka europosłanka miała zlecić opracowanie poprawek europejskiego rozporządzenia przedstawicielce amerykańskiej organizacji pozarządowej Clean Air Task Force (CATF) oraz swojej astystence Alessii Virone. Świadczyć mogą o tym metadane dokumentu Word, który został wysłany do grup parlamentarnych.

Czytaj też

Sprawa wywołała niemałe oburzenie w Parlamencie Europejskim, a cześć deputowanych domaga się odwołania Paulus z funkcji sprawozdawcy unijnego projektu legislacyjnego.

Reklama

Parlamentarzyści zarzucają Paulus tworzenie prawa wspólnie i zgodnie z oczekiwaniami lobbystów, a także podważają jej rzeczywiste kompetencje do ustalania i wprowadzania poprawek. Europosłanka Silvia Sardone w liście otwartym do deputowanych zwraca uwagę, że amerykańska organizacja pozarządowa mogła już wcześniej uczestniczyć „z tylnego siedzenia" w negocjacjach i mieć wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w Europie. „W jakim stopniu te poprawki odpowiadają strategicznym interesom UE i jej państw członkowskich?" – pisze Sardone.

Do sprawy odniosła się Paulus, która zaprzecza, jakoby CATF miała współpracować w tworzeniu jakiegokolwiek tekstu legislacyjnego.

Reklama

Komentarze

    Reklama