Reklama

Wiadomości

Sabotaż Nord Stream: znaleziono kolejny, czwarty wyciek

Fot. MON Danii

Szwedzka straż przybrzeżna odkryła kolejny, czwarty wyciek na uszkodzonej podbałtyckiej magistrali.

Jak donosi Agencja Reutera, szwedzka straż przybrzeżna odkryła kolejny, czwarty wyciek na uszkodzonym podbałtyckim gazociągu Nord Stream 2. Poprzednie trzy zostały znalezione między 26 i 27 września. Według ustaleń, gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 zostały rozszczelnione w wyniku eksplozji, która spowodowała też wyciek metanu z tych instalacji.

Duńskie i szwedzkie służby odnotowały, że Nord Stream rozszczelnił się w dwóch miejscach położonych blisko siebie, a Nord Stream 2 – w jednym. Teraz dochodzi do tego kolejne, czwarte rozszczelnienie na gazociągu Nord Stream 2. Wycieki metanu nastąpiły na głębokości ok. 80-110 metrów.

Czytaj też

Wczorajsze nieoficjalne doniesienia medialne mówiły, że jedna z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 mogła wyjść nienaruszona z incydentu. Oznaczało to, że rura jest w stanie przesyłać ok. 27,5 mld metrów sześciennych gazu - pod warunkiem uruchomienia i zdjęcia sankcji. Zarówno Nord Stream, jak i Nord Stream 2 to magistrale złożone z dwóch nitek (a więc łącznie są to cztery gazociągi).

Powodem wycieków jest najprawdopodobniej sabotaż. Świadczą o tym przede wszystkim doniesienia szwedzkiej stacji sejsmologicznej, która zarejestrowała dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream. Takie sugestie wysuwają państwa obszaru Morza Bałtyckiego, np. Polska.

Komentarze