Reklama

Ruszyła budowa morskiej części terminalu FSRU w Gdańsku

Fot.: Klaipedos Nafta
Fot.: Klaipedos Nafta

Rozbudowa terminalu FSRU w gdańsku wchodzi w kolejny etap. Gaz-System podpisał umowę z wykonawcą odpowiedzialnym za realizację prac na wodzie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, 2 kwietnia spółka Gaz-System podpisała umowę z konsorcjum, które zajmie się realizacją kluczowej części morskiej Programu FSRU.

YouTube cover video

Konsorcjum, którego liderem jest turecka firma GAP İnşaat, wraz z UNITEK İnşaat oraz FABE Polska, odpowiadać będzie za projekt wykonawczy, dostawę sprzętu i budowę infrastruktury morskiej terminalu FSRU. W ramach inwestycji powstanie nabrzeże postojowo-cumownicze oraz podmorski gazociąg, który połączy terminal z krajowym systemem przesyłowym.

Jak podkreślił Prezes Zarządu Gaz-System, Sławomir Hinc, projekt wszedł w fazę realizacji we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej. Terminal FSRU o przepustowości 6,1 mld m3 rocznie pokryje około 30% obecnego zapotrzebowania na gaz w Polsce, znacznie zwiększając bezpieczeństwo dostaw.

Reklama

Umowa została zawarta w formule EPC (projektuj i buduj), co oznacza kompleksową realizację od projektu, przez budowę i uzyskanie decyzji administracyjnych, aż po uruchomienie terminalu. Prace budowlane rozpoczną się od robót pogłębiarskich w drugiej połowie 2025 roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2028 roku.

Równolegle kontynuowane są prace nad gazociągami lądowymi na odcinkach Kolnik–Gdańsk, Gardeja–Kolnik oraz Gustorzyn–Gardeja. W południowokoreańskiej stoczni w Ulsan trwa natomiast budowa jednostki FSRU, która zostanie zacumowana przy nowym nabrzeżu w Zatoce Gdańskiej.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama