Reklama

Wiadomości

Rosja gra gazem od zawsze. Jamał a stan wojenny

Autor. Flickr / @Marcin_Wichary

Dziś przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W jaki sposób decyzja Wojciecha Jaruzelskiego wpłynęła na budowę gazociągu Jamalskiego? W rozmowie z serwisem Energetyka24.com tłumaczy to prof. Patryk Pleskot z IPN.

Reklama

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce spotkała się z różnymi reakcjami państw Zachodu. Najostrzej zareagowała administracja prezydenta USA Ronalda Regana, wprowadzając ograniczone wprawdzie, ale sankcje wymierzone w polską gospodarkę. Z drugiej strony osi były wówczas Niemcy Zachodnie, które najbardziej ugodowo podeszły do wydarzeń z grudnia 1981 roku.

Reklama

W tym samym roku RFN rozpoczęła rozmowy z ZSRR ws. budowy gazociągu Jamalskiego. Niewykluczone, że to właśnie ten aspekt leżał u podstaw reakcji rządu w Bonn na sytuację w Polsce.

YouTube cover video

„Wątek gospodarczy ogrywa ważną rolę w kreowaniu postaw Zachodu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. (...) W USA dostrzegano zagrożenie płynące z tych rozmów nt. gazociągu Jamalskiego, bo już wtedy podkreślano możliwość uzależnienia energetycznego Zachodu od Rosji i zwiększania jej wpływów" – mówi prof. Pleskot.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama