Reklama

Wiadomości

Rekordowy spadek zużycia gazu w Czechach

Autor. Sébastien Avenet/Flickr CC BY 2.0

Zużycie gazu w Czechach było o 19,2% mniejsze w porównaniu z ubiegłym rokiem. To wynik wprowadzonej polityki oszczędnościowej oraz… ciepłej pogody.

Reklama

Oszczędności są głównie spowodowane stopniowym wygaszaniem dostaw z Rosji oraz długo utrzymującą się w ubiegłym roku ciepłą pogodą, która przyczyniła się od późniejszego rozpoczęcia sezonu grzewczego.

Reklama

Wyniki konsekwentnie realizowanego programu oszczędzania gazu widoczne były praktycznie przez cały rok. Jedynie w styczniu i maju tempo oszczędzania surowca kształtowało się na poziomie mniejszym niż 10% w ujęciu rocznym.

Czytaj też

„Kiedy na początku grudnia przyszły mrozy, zużycie gazu wzrosło do 450 GWh dziennie i pojawiły się obawy, czy zgromadzone zapasy surowca wystarczą. Dzięki znacznemu ociepleniu w okresie świąteczno-noworocznym zużycie znacznie spadło i udało się napełnić zbiorniki. W Boże Narodzenie zużycie gazu było nawet o 22% niższe w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu świątecznych dni – powiedział Kamil Rajdl, czeski analityk Amper Meteo.

Reklama

Obecnie ceny gazu na europejskiej giełdzie spadają do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie, jednak trend ten może się jeszcze odwrócić, czy to za sprawą zmian pogody, czy decyzji geopolitycznych dotyczących nowych tras dostarczenia surowca do Europy.

Reklama

Komentarze

    Reklama