Reklama

Wiadomości

Pruszków chce być liderem na lokalnym rynku

Elektrociepłownia Pruszków
Elektrociepłownia Pruszków
Autor. mat. prasowe / PGNiG Termika

Od kilku lat trwają intensywne prace modernizacyjne w Elektrociepłowni Pruszków, która swoimi korzeniami sięga roku 1914, kiedy to popłynął z niej pierwszy prąd, zasilający 350 żarówek. Dziś zakład o ponad stuletniej historii, spełniając najostrzejsze wymogi środowiskowe i technologiczne, przechodzi spektakularną metamorfozę.

Materiał sponsorowany

Cel, jaki przed sobą postawiła PGNiG TERMIKA w Pruszkowie, to utrzymanie przez EC Pruszków pozycji lidera i najchętniej wybieranego przez klientów dostawcy na rynku dostaw ciepła sieciowego dla miast Pruszkowa i Piastowa przy zachowaniu rentowności i niezawodności prowadzenia produkcji oraz spełnieniu wymogów ochrony środowiska.

Specyfika obecności PGNiG TERMIKA S.A. w Pruszkowie to także własna sieć ciepłownicza o długości blisko 70 km. Nic dziwnego zatem, że naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła systemowego dla mieszkańców Pruszkowa i okolic. Unowocześnianie zakładu uwarunkowane jest szeregiem czynników – między innymi położeniem elektrociepłowni w zurbanizowanym terenie. Oznacza to, że spółka dobierając planowane technologie uwzględnia potrzebę minimalizowania oddziaływania na środowisko w tym mieszkańców. W oparciu o dostępne rozwiązania, zamierzamy dywersyfikować paliwa, przechodząc na gaz, olej lekki i biomasę.

Reklama

Dziś podstawą pracy zakładu, jako główne źródła produkcji, są kotły opalane węglem – w tym dwa zmodernizowane w roku 2019 kotły wodne WR-23M (K-12) i WR-12M (K-13), które zakończą swoją działalność w pruszkowskiej TERMICE jako ostatnie wraz z dekarbonizacją warszawskich zakładów planowaną na rok 2035. Kolejne dwa: K-7 i K-9 z zagwarantowanymi pozwoleniami środowiskowymi mogą pracować do roku 2029.

Ale już rozpoczął się i trwa proces zastępowania kotłów węglowych, zamiast których wprowadzane będą sukcesywnie do eksploatacji nowe, bardziej sprawne jednostki produkcyjne. W roku 2022 zakończono prace związane z budową gospodarek pomocniczych dla urządzeń i instalacji produkcyjnych wraz z powiązaniami do infrastruktury zakładu w Ec Pruszków. To między innymi przyłącza gazowe, których zadaniem będzie obsługa nowych źródeł ciepła.

Kotłownia gazowo-olejowa w Elektrociepłowni Pruszków
Kotłownia gazowo-olejowa w Elektrociepłowni Pruszków
Autor. mat. prasowe / PGNiG Termika

Na przełomie roku 2023/24 oddano do użytku nową kotłownię gazowo-olejową. Została ona wyposażona w dwa kotły wodne olejowe, każdy o mocy cieplnej 20MWt oraz jeden kocioł gazowo-olejowy o mocy cieplnej 5 MWt. Zdaniem pracujących tam energetyków KGO przenosi pruszkowski zakład w XXI wiek. Nowy zespół jest tak zautomatyzowany i skomputeryzowany, że praktycznie po uruchomieniu kotłów ponad dziewięćdziesięcioma procentami procesów można kierować z nowej nastawni. Efektem uruchomienia nowoczesnej kotłowni było wyłączenie z eksploatacji dwóch kotłów węglowych: K-10 i K -11.

Reklama

Obecnie trwają prace wykończeniowe przy nowej maszynowni silników gazowych o całkowitej mocy elektrycznej 12 MWe i mocy cieplnej ok.12 MWt. Pracować tam będą trzy jednostki marki Jenbacher.

Podsumowaniem ostatniego etapu inwestycji, zmierzających do ograniczenia węgla jako źródła paliwa używanego w Pruszkowie będzie budowa nowej kotłowni biomasowej wyposażonej w trzy kotły wodne wraz z gospodarkami pomocniczymi. Uzyskano już decyzję środowiskową na to rozwiązanie.

Budowa trzech kotłów biomasowych o sumarycznej mocy ok. 44.4 MWt (3 x 14,8 MWt) przewidziana jest na lata 2025 – 2027 i po jej uruchomieniu możliwe stanie się wyłączenie dwóch najstarszych kotłów, K-7 i K-9 opalanych węglem.

Podjęte przez TERMIKĘ działania pozwolą zamknąć ten pierwszy etap zmian i przygotują Zakład w Pruszkowie do dalszej efektywnej pracy i podejmowania nowych, nadchodzących wyzwań. A tych przed polskim ciepłownictwem nie brakuje.

Reklama
Reklama

Komentarze