Reklama

Wiadomości

Premier Lapid: Izrael może swoimi dostawami do Europy zastąpić 10 proc. rosyjskiego gazu

Jair Lapid
Fot. Wikimedia

Izrael chce przyczynić się do złagodzenia kryzysu energetycznego w Europie i może zastąpić swoimi dostawami około 10 procent gazu, który Rosja dostarczała do tej pory do Europy - poinformował w poniedziałek izraelski premier Jair Lapid na konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie.

"Być może uda nam się zwiększyć eksport gazu do Europy, miejmy nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłym roku" - powiedział Lapid.

Czytaj też

Izrael i Egipt podpisały w czerwcu w Kairze, w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, memorandum w sprawie dostaw skroplonego gazu do Europy. Zgodnie z tym dokumentem Izrael ma dostarczać do sąsiedniego Egiptu gaz, który ma być tam skroplony i eksportowany do Europy tankowcami.

Lapid mówił o "wysiłkach zmierzających do zastąpienia dostaw rosyjskiego gazu do Europy"; Izrael może obecnie zastąpić około 10 proc. rosyjskiego gazu - pisze dpa. Ponadto Izrael ma wiele start-upów zajmujących się energią odnawialną – powiedział premier.

Źródło:PAP

Komentarze