Reklama

Wiadomości

Popyt na LNG rośnie szybciej, niż globalny eksport

Fot. Qatargas

Import skroplonego gazu ziemnego do Europy wzrośnie w tym roku o kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Z danych udostępnionych przez MAE wynika, że import LNG do Europy wzrośnie w bieżącym roku o ponad 60 mld m3. Oznacza to, że rośnie zdecydowanie szybciej niż globalne zdolności eksportowe.

Dla odbiorców jest to oznaka trudnych miesięcy, ponieważ zarówno w perspektywie krótko, jak i średnioterminowej rynki będą znajdować się pod silną presją.

Czytaj też

W okresie styczeń - sierpień 2022 Europa sprowadziła aż 43% więcej LNG (ok. 43 mld m3) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na potrzeby raportu eksperci MAE dokonali również analizy odporności unijnego rynku gazu w przypadku całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu od przyszłego miesiąca. Wynika z niej, że w lutym zapełnienie europejskich magazynów wynosiłoby 20% przy wysokiej podaży LNG i 5% przy niskiej. Niezbędne w związku z tym jest podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia zużycia.

Komentarze