Wiadomości
Polska się gazyfikuje. Udział gazu w miksie na rekordowym poziomie
W listopadzie 2024 r. elektrownie wyprodukowały 15,2 TWh energii - o 1 proc. więcej niż w październiku - wynika z raportu Energy.Instart.pl. 2287 GWh, czyli 15 proc. wytworzyły źródła gazowe - to największa produkcja z elektrowni gazowych w historii - zaznaczyli eksperci portalu.
Według raportu „Przegląd Węglowy” opublikowanego w czwartek przez Energy.Instart.pl w listopadzie 2024 r. krajowe elektrownie wyprodukowały 15,2 TWh energii. Jak podano w raporcie udział poszczególnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej brutto w tym czasie kształtował się następująco: węgiel kamienny 40 proc., węgiel brunatny 19 proc., wiatr 16 proc., gaz 15 proc., biomasa 4,8 proc., PV 2 proc. woda 0,7 proc. inne 1,5 porc.
„Krajowe elektrownie wyprodukowały o 1 TWh więcej niż w październiku, głównie za sprawą węgla kamiennego. Udział fotowoltaiki „skurczył się” do nieco ponad 2 proc. produkcji, wiatr zapewnił prawie 16 proc., a gaz równo 15 proc.” - zauważyli eksperci Energy. Instart. pl. „Rola tego ostatniego źródła wzrosła mocno w ostatnich latach za sprawą rozbudowy mocy wytwórczych i spadku cen paliwa. 2287 GWh to największa produkcja z elektrowni gazowych w historii” - ocenili. W listopadzie 2023 r. było to 1790 GWh.
Dodali, że w listopadzie ubiegłego roku w sumie 4/5 naszej energii pochodziło ze źródeł emisyjnych.
Jak podał Energy.Instart.pl wydobycie węgla kamiennego w listopadzie wyniosło 3,89 mln ton, a sprzedaż 4 mln ton.
„Wydobycie nie utrzymało się na tak wysokim poziomie jak w październiku i spadło poniżej 4 mln ton. Odwrotnie zaś sprzedaż, która od września zwiększa się. Wpływ na to mają zapewne ceny, które spadają niemal nieprzerwanie od ponad roku” - stwierdzili eksperci.
Z raportu wynika, że zapasy węgla wyniosły 13,45 mln ton, zapasy przy kopalniach – 5,74 mln ton, zapasy przy kopalniach zakupione przez energetykę – 0,29 mln ton. Zapasy przy elektrowniach miały poziom 7,42 mln ton.
„Suma zapasów węgla w Polsce spadła o 3 proc. od października, do blisko 13,5 mln ton. Bilans zapasów w magazynach elektrowni zmniejszył się o 290 tys. ton, zaś przy kopalniach o 120 tys. ton. Wzrosły zapasy zakupione przez energetykę, oczekujące na wywiezienie z placów kopalni” - stwierdzili eksperci portalu.
„Zatrudnienie w górnictwie wyniosło w listopadzie 74 379. Osiągnęło ono najniższą wartość w historii. W ciągu miesiąca zmniejszyło się o blisko 200 osób” - podał Energu.Instart.pl.
Energy.Instart.pl określa siebie jako pierwszą w Polsce platformę danych o energii, klimacie i górnictwie w otwartym dostępie. Platforma funkcjonuje od 2020 r. Dane publikuje z 1,5-miesięcznym opóźnieniem, po ich udostępnieniu przez Agencję Rynku Energii oraz katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.