Reklama

Wiadomości

Pod Pułtuskiem powstaje biogazownia. E.ON deklaruje, że instalacja ruszy pod koniec 2024 r.

Autor. mat. prasowe / E.ON

Pod koniec tego roku planowane jest zakończenie budowy nieopodal Pułtuska pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce – poinformowała we wtorek spółka. Instalacja pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie – dodano.

Grupa E.ON wyjaśniła, że zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 tys. 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. To ma przełożyć się na produkcję około 8 GWh rocznie. Jak podkreślono, taka wydajność pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego.

Cytowany w komunikacie Bartłomiej Asztemborski, kierownik projektu z ramienia E.ON Polska, prace konstrukcyjno-budowlane „zostały w znacznej mierze zakończone”. – Wykonano wszystkie zbiorniki procesowe – zarówno fermentacji, jak i na tzw. poferment. Kolejny etap rozwoju biogazowni będzie związany m.in. z uzbrajaniem jej infrastruktury, a także budową hali przyjęcia substratów – wskazał.

Reklama

Biogazownia E.ON ruszy pod koniec 2024 r.

Jak dodano, prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem; według generalnego wykonawcy, spółki Biowatt, biogazownia ma zostać uruchomiona z pełną sprawnością w grudniu br.

E.ON wyjaśnił, że projekt realizowany jest zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Biogazownia będzie wykorzystywać substraty biomasy rolniczej i odpady. Dodano, że materiał pofermentowy zakład będzie dystrybuował jako nawóz.

Firma podała, że wszystkie procesy będą się odbywać w hermetycznych warunkach, w przykrytych zbiornikach.

Inwestycja prowadzona jest od listopada 2023 roku. W czerwcu br. zamontowany został agregat kogeneracyjny i tzw. trafostacja, która będzie produkować energię elektryczną w biogazowni.

E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, głównie na terenie Warszawy; należy do międzynarodowej Grupy E.ON. Grupa obsługuje ok. 48 mln klientów na 15 rynkach w Europie.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama