Reklama

Wiadomości

Ostatnia dekada węgla w PGNiG Termika

Podobny do działającego na Żeraniu Blok Gazowo-Parowy postanie na terenie EC Siekierki.
Podobny do działającego na Żeraniu Blok Gazowo-Parowy postanie na terenie EC Siekierki.
Autor. mat. prasowe / PGNiG Termika

PGNiG TERMIKA S.A. w czerwcu 2024 r. złożyła Plan Neutralności Klimatycznej aktywów ciepłowniczych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami – administratora systemu ETS w Polsce. Jeśli przejdzie on pomyślnie weryfikację krajową, trafi do oceny Komisji Europejskiej.

Materiał sponsorowany

PGNiG TERMIKA S.A. zapowiedziała realizację planu dekarbonizacji swoich aktywów ciepłowniczych w aglomeracji warszawskiej. Elektrociepłownie Żerań, Siekierki i Pruszków oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn planują odejść od spalania węgla do 2035 roku.

Obecnie ciepło produkowane w warszawskich zakładach TERMIKI opiera się na kilku źródłach energii:  61,5% mocy cieplnej pochodzi z węgla, 22,5% jest generowane z gazu ziemnego, a 16% z innych paliw, takich jak biomasa i olej lekki. Ten ostatni używany jest przede wszystkim w jednostkach szczytowych: ciepłowniach Kawęczyn i Wola, uruchamianych przy wyjątkowo niskich temperaturach.

Przeprowadzenie procesu dekarbonizacji w spółce zapowiedział Andrzej Gajewski, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A.: –Podstawą tej transformacji będzie wykorzystanie ciepła generowanego z gazu i energii odnawialnej. Dodatkowo planowane jest odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków komunalnych, spalin i systemów chłodzących oraz zastosowanie akumulatorów ciepła. Szacujemy, że efektem wdrożenia tego planu będzie spadek emisji CO2 o prawie 3 miliony ton, co stanowi redukcję tej emisji o ok. 55% w porównaniu do roku 2019.

Reklama

Najważniejszym projektem inwestycyjnym związanym z zastępowaniem węgla w miksie wytwórczym TERMIKI jest budowa bloku gazowo-parowego w największej polskiej elektrociepłowni EC Siekierki. Jednostka kogeneracyjna o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt ma zostać oddana do eksploatacji w 2030 roku. Obecnie realizowany jest etap przygotowawczy polegający na budowie przyłącza gazu do EC Siekierki, który jest kluczowy dla realizacji tej inwestycji. Uzyskano już pozwolenie na jego budowę. Kolejnymi inwestycjami będzie budowa układów kondensacji spalin wraz z pompami ciepła, które pozwolą na odzysk ciepła zawartego w spalinach. Powstanie też kotłownia elektrodowa, która będzie zasilana energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii w momentach występowania jej nadwyżek w sieci. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz poprawy elastyczności produkcji, a także obniżenia kosztów wytwarzania ciepła, na Siekierkach zbudowany zostanie drugi akumulator ciepła.

Akumulatory ciepła, znane również jako magazyny ciepła, to urządzenia służące do gromadzenia i przechowywania energii cieplnej, aby można było ją wykorzystać w późniejszym czasie. Podczas ładowania akumulatora energia cieplna jest pobierana z zewnętrznego źródła, takiego jak kocioł, blok kogeneracyjny lub też kolektor słoneczny albo pompa ciepła i przechowywana w akumulatorze w wodzie sieciowej.

Główne zalety akumulatorów ciepła to:

  • Oszczędność energii: Pozwalają na gromadzenie ciepła wtedy, gdy jest jego nadmiar, a następnie wykorzystywanie go w okresach wzmożonego zapotrzebowania, a także zmniejszają koszty produkcji ciepła;
  • Zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2;
  • Elastyczność: mogą być ładowane i rozładowywane w zależności od potrzeb;
  • Bezpieczeństwo dostaw: zapewniają bezpieczne dostawy ciepła do sieci bez konieczności utrzymywania tzw. gorącej rezerwy i umożliwiają dostawy ciepła w sytuacjach awaryjnych.
Reklama

W perspektywie 2035 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel z produkcji energii. Nowy miks paliwowy ma być oparty w około 67% na gazie, a blisko 25%  ma zapewnić  energia odnawialna i nowe technologie wykorzystujące potencjał ciepła odpadowego.  Szacujemy, że docelowo  osiągniemy blisko 600 MWt mocy wytwórczych zasilanych ciepłem odpadowym w roku 2035.  Pozostała część będzie dopełniona lekkim olejem, który po 2035 roku chcemy stopniowo zastępować bio-olejem oraz biometanem. Mamy zamiar przy tym maksymalnie wykorzystać możliwości wsparcia inwestycji funduszami unijnymi – dodaje Andrzej Gajewski.

W elektrociepłowni Żerań, gdzie podstawowymi źródłami wytwarzania ciepła już są blok gazowo-parowy i kotłownie gazowe, powstanie blok wielopaliwowy oparty w części o biomasę oraz układy kondensacji spalin. Wkrótce rozpocznie się tu budowa akumulatora ciepła, zdolnego pomieścić 61 mln litrów wody. Łącznie układy magazynowania ciepła w TERMICE będą mogły akumulować do 6 400 MWh ciepła.

Powodzenie planu dekarbonizacji będzie kamieniem milowym w drodze do radykalnego zmniejszenia emisyjności ciepła dostarczanego przez PGNiG TERMIKA S.A.  do warszawskiej aglomeracji, planowanego do 2050 roku. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu bio-metanu, bio-oleju oraz rozwijanej technologii wychwytu i składowania CO2, które mają skompensować pozostałą część emisji. Spółka zakłada też możliwość współspalania wodoru, do czego przygotowane są turbiny gazowe w blokach gazowo-parowych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze