Reklama

Wiadomości

Orlen zamiast Gazpromu na Słowacji. Pierwsze dostawy ruszą od stycznia

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Orlen, za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading, podpisał ze słowacką spółką ZSE Energia umowę na sprzedaż gazu. Jego wolumen pokryje ok. 30 proc. rocznego zapotrzebowania ZSE Energia, która jest 2. największym dostawcą gazu na Słowacji - podał w poniedziałek koncern.

Reklama

Umowa zawarta pomiędzy Grupą Orlen oraz ZSE Energia z Grupy ZSE przewiduje dostawę gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 r. Cena gazu w kontrakcie będzie ustalana w sposób rynkowy. Jak poinformował w poniedziałek Orlen, umowa ze słowacką spółką ZSE Energia została zawarta za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading.

Czytaj też

„Będzie to pierwszy przypadek, kiedy słowacka spółka sprowadzi gaz ziemny z kierunku północnego. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji” - przekazał koncern. Ocenił przy tym, że kontrakt jest przykładem rosnącej współpracy firm z Europy Środkowo-Wschodniej „w celu dywersyfikacji dostaw i wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego w regionie”.

Surowiec pochodzący m.in. z USA zostanie dostarczony w postaci skroplonej do terminala LNG, w którym Grupa Orlen posiada długoterminową rezerwację mocy - stamtąd, po regazyfikacji, surowiec zostanie przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego sytemu gazowego i dalej przesłany na Słowację za pomocą interkonektora Vyrava.

Reklama

Czytaj też

Zawarcie kontraktu - jak podkreślił Orlen - nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich, które to połączenia umożliwią Grupie Orlen sprzedaż paliwa do klientów w kraju i za granicą w oparciu o zdywersyfikowany portfel pozyskania gazu.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama