Reklama

Wiadomości

Polsko-katarskie rozmowy w Warszawie. Prezydent „o czołowym partnerze energetycznym Polski"

Autor. Jakub Skoneczny / KPRP

Katar jest czołowym partnerem energetycznym Polski; to także kraj, który w rejonie Zatoki Perskiej ma bardzo dużo do powiedzenia – mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek podjął w Pałacu Prezydenckim emira Kataru szejka Tamima bin Hamad Al Thaniego.

W piątek emir Kataru szejk Tamim bin Hamad Al Thani złożył oficjalną wizytę w Polsce, podczas której spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się rozmowy „w cztery oczy” obu przywódców. Następnie podpisano oficjalne dwustronne porozumienie międzyrządowe o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki – podała KPRP.

Emir Kataru dziękował prezydentowi Dudzie za zaproszenie. Podkreślił, że polsko-katarskie relacje są na „bardzo dobrym poziomie”. – Możemy powiedzieć, że są to relacje strategiczne, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, bardzo ważnej dla obydwu stron – powiedział. Jak wskazał, z prezydentem Dudą rozmawiał właśnie o możliwości poszerzenia współpracy w tym względzie.

Reklama

Prezydent: Katar jest absolutnie czołowym partnerem energetycznym Polski

Andrzej Duda zauważył, że spotyka się z katarskim przywódcą ledwie kilka miesięcy po Katarskim Forum Ekonomicznym w Doha, w którym uczestniczył w maju tego roku. Prezydent dziękował m.in. za zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz wsparcie polskich obywateli, którzy znajdują się w tym rejonie świata. – Ta pomoc (…) jest nieoceniona – wskazał.

Piątkową wizytę Tamima bin Hamad Al Thaniego w Polsce zdominowały jednak tematy gospodarcze. – Katar jest absolutnie czołowym partnerem energetycznym Polski jako dostawca gazu skroplonego do naszego gazoportu w Świnoujściu – wskazał Duda.

Podkreślił również, że państwo to „ma kluczowe położenie w tym rejonie świata”.  – Jest krajem, który w rejonie Zatoki (Perskiej) ma bardzo dużo do powiedzenia. W dzisiejszej bardzo trudnej sytuacji bezpieczeństwa także w naszej części Europy (…) pozycja kraju, który ma silny głos, jeśli chodzi o kwestie energetyczne (…) ma znaczenie – powiedział prezydent.

Przypomniał również, że od pięciu lat rokrocznie odbywa się Polsko-Katarskie Forum Technologii. – W tej chwili właśnie trwa spotkanie naszych przedsiębiorców. Dzisiaj zostaje zawarta umowa o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i miauki, która – mam nadzieję – przyczyni się również do zacieśnienia współpracy, jeśli chodzi o badania nad nowymi technologiami – zaznaczył polski prezydent.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama