Reklama

Wiadomości

Odwrócenie ról w Europie. Francuski gaz wspomoże Niemcy

Fot. Canva

Niemieckie ministerstwo gospodarki zapowiedziało, że od połowy października rozpocznie import gazu z Francji.

„Naszym celem jest umożliwienie tranzytu gazu z Francji do Niemiec na przejściu granicznym w Medelsheim od połowy października" – podało ministerstwo w poniedziałkowym komunikacie. „Trudności techniczne związane z odwróceniem przepływów z łatwością można rozwiązać" – dodał rzecznik francuskiego operatora sieci GRTgaz.

Jak podaje niemieckie ministerstwo gospodarki, Niemicy planują importować przez Medelsheim ok. 100 GWh dziennie, czyli ok. 9,1 mln m. sześć gazu.

Czytaj też

Francuski operator oświadczył rano, że warunki dla transportu gazu między dwoma państwami są już spełnione. Interkonektor został pierwotnie wybudowany z myślą do eksporcie gazu z Niemiec do Francji.

Niemcy, którzy od miesięcy forsują plany uniezależnienia się od rosyjskiego gazu szerszymi dostawami z innych państw, jeszcze nie tak dawno dystrybuowali go po całym kontynencie. Francja, ze względu na wymagające remontu elektrownie jądrowe, udostępni swoje zasoby gazu, w zamian za niemiecką energię elektryczną, potrzebną przed nadchodzącym okresem zimowym.

Komentarze