Reklama

Wiadomości

Niemiecki minister gospodarki: Nord Stream 2 nie otrzyma rekompensaty w przypadku odmowy certyfikacji

Robert Habeck
Fot. Flickr/ Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen

Minister gospodarki Robert Habeck opowiada się za twardym stanowiskiem wobec Rosji w sprawie Nord Stream 2. Jego zdaniem, gdyby gazociąg nie otrzymałby koncesji, Niemcy nie musiałyby płacić operatorom żadnych odszkodowań.

W wywiadzie udzielonym dla niemieckiego tygodnika „Der Spigel", Habeck oznajmił, że „jeśli obecnie zawieszony proces (certyfikacji) zostanie wznowiony, Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) zdecyduje, czy wymagania dotyczące zatwierdzenia gazociągu są zgodne z przepisami niemieckimi i europejskimi. A jeśli tak nie będzie, odszkodowanie operatorom gazociągu nie zostanie przyznane".

Polityk wywodzący się z partii „Zielonych" uważa, że Nord Stream 2 od zawsze był projektem geopolitycznym. Dzięki nowemu gazociągowi Ukraina zostanie odcięta od tranzytu gazu na zachód Europy.

Czytaj też

Ponadto minister gospodarki oraz wicekanclerz Niemiec domaga się zwiększenia kontroli nad rezerwami gazu ziemnego w kraju. Poprawienie możliwości zaopatrywania się w zapasy paliwa traktuje jako zadanie polityczne.

Okres zimowy oraz zmniejszone zapasy gazu doskonale pokazały, jak Niemcy potrafią być podatne na wahania cen na rynkach i napięcia geopolityczne.

Mając na uwadze Rosję jako największego dostawcę gazu, Habeck podkreślił możliwość dywersyfikacji za pośrednictwem gazoportów LNG we Włoszech, Holandii oraz w Polsce. „Gdyby zwiększyć przepustowość z 30% jak obecnie, do 100%, można by zapewnić zdecydowaną cześć importu za pośrednictwem LNG" - powiedział.

Czytaj też

Polityk odniósł się również do obecnej sytuacji na wschodzie Europy. „W niemiecko-amerykańskim komunikacie z lipca 2021 r. uzgodniono już, że Niemcy podejmą odpowiednie działania wraz ze swoimi europejskimi partnerami, jeśli Rosja użyje energii jako broni lub podejmie dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie" - powiedział Habeck.

Aby złagodzić eskalację konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej, Habeck oferuje Rosji współpracę w zakresie OZE. „Powinniśmy więc również pomyśleć o nowych obszarach biznesowych, które mogą pomóc wyprowadzić obie strony z tej konfrontacyjnej roli" - dodaje.

Komentarze