Reklama

Wiadomości

Niemcy pod ostrzałem sąsiadów. Chodzi o gaz ziemny

fot.  Ansgar Scheffold/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Ansgar Scheffold/ Unsplash/ Domena publiczna

Cztery kraje Europy Środkowej - Austria, Czechy, Słowacja i Węgry - zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania przeciwko Niemcom w związku z taryfą gazową, która, ich zdaniem, godzi w bezpieczeństwo energetyczne tych państw - poinformowała w środę agencja Reutera.

Reklama

Opłata jest następstwem kryzysu energetycznego, który osiągnął szczyt w 2022 roku, po odcięciu dostaw gazu do Europy przez Rosję. Jest ona nałożona na surowiec pobierany z niemieckich magazynów gazu, co ma doprowadzić do „odzyskania” miliardów euro wydanych na zakup gazu po zawyżonych cenach za granicą w trakcie kryzysu energetycznego.

Reklama

Austria, Czechy, Węgry i Słowacja stwierdziły, że rozwiązanie to szkodzi ich wysiłkom na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu, ponieważ powoduje, że zakup błękitnego paliwa z Niemiec staje się droższy.

We wspólnym dokumencie cztery kraje wezwały Komisję do „przełożenia słów na konkretne działania” w celu rozwiązania problemu.

Reklama

Czytaj też

Komisja przygotowała postępowanie prawne przeciwko Niemcom w związku z taryfą, postrzeganą jako naruszenie zasad jednolitego rynku UE, ale jak dotąd nie wniosła pozwu - podał Reuters.

„Wraz z planowanym zakończeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do końca tego roku, opłata znacząco zmniejszy bezpieczeństwo dostaw dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreśliły cztery kraje.

Oczekuje się, że ministrowie energii krajów UE i Komisja omówią kwestię niemieckiej opłaty na czwartkowym spotkaniu w Brukseli.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama