Wiadomości
Niemcy: otworzono terminal LNG, który nie działa. Powód? Brak zainteresowania
Nowy niemiecki terminal LNG na wyspie Rugia teoretycznie zaczął dziś działalność komercyjną. Teoretycznie, bo nie ma chętnych na kupno gazu za pośrednictwem tej jednostki.
Jak podaje niemieckie radio DNR, zbudowany przez spółkę Deutsche Regas terminal LNG na niemieckiej wyspie Rugia jest gotowy do rozpoczęcia komercyjnej działalności. Jednakże infrastruktura ta na razie nie działa - ze względu na brak zainteresowania rynkowego.
Ta informacja może wydawać się zaskakująca w świetle kryzysu gazowego, w jakim wciąż znajdują się Niemcy. W ostatnim tygodniu lipca zużycie gazu było tam niższe o 17,9% od średniej wieloletniej z lat 2018-2021. Jednakże eksperci zaznaczają, że niemieckie spółki mogły nie wynegocjować umowy z dostawcami LNG, która byłaby konkurencyjna cenowo względem surowca ściąganego rurociągami np. z Norwegii. Zaznaczono również, że niemieckie magazyny gazu są już wypełnione w ponad 85%, co również przełożyło się na brak bodźców do dodatkowego importu.
Terminal na Rugii jest trzecią taką jednostką w Niemczech. Wszystkie instalacje powstały po 2022 roku, kiedy Rosja najpierw ograniczyła, a potem całkowicie wstrzymała dostawy gazu do RFN.