Reklama

Wiadomości

Największe złoże gazu w Europie zostanie zamknięte. Koncerny domagają się rekompensat

Autor. Envato

Holenderski Senat zatwierdził ustawę o ostatecznym zamknięciu złóż gazu ziemnego w Groningen. Decyzja ma rozwiązać problem występowania wstrząsów sejsmicznych spowodowanych działalnością wydobywczą w regionie.

Reklama

Eksploatacja jednego z największych złóż gazowych w Europie była regularnie redukowana mając na celu ograniczenie aktywności sejsmicznej i została wstrzymana już w październiku 2023 r. Jednak 11 odwiertów pozostało otwartych na wypadek „ostrej zimy i niepewnej sytuacji międzynarodowej” związanej z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Zgodnie z przyjętą ustawą, planowane jest ostateczne zamknięcie złóż w Groningen do 1 października. Decyzja ta została podjęta głównie z uwagi na regularne trzęsienia ziemi w regionie, które są wynikiem długotrwałej eksploatacji tych złóż.

Czytaj też

Pierwsze niewielkie wstrząsy w Groningen odnotowano w 1986 r. Od tego czasu było ich ponad 1500, które zniszczyły ponad 85 tysięcy budynków. Jedno z największych trzęsień, o sile 3,6 w skali Richtera, miało miejsce w 2012 roku, gdy podczas wstrząsów zniszczeniu uległo ponad 3 tysiące budynków.

Jak podaje Reuters, wejście w życie ustawy skutkuje pozostawieniem ogromnych rezerw surowca pod ziemią. To zagadnienie było przedmiotem sporów oraz krytyki ze strony niektórych polityków i zwolenników przemysłu wydobywczego. Twierdzą oni, że decyzja ta nadmiernie naraża bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Koncerny Shell i ExxonMobil, zarządzające spółką obsługującą złoże w Groningen, zwróciły się do Sądu Arbitrażowego, który zadecyduje, czy holenderski rząd powinien wypłacić koncernom rekompensatę z tytułu poniesionych strat.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze