Reklama

Wiadomości

Naimski o Baltic Pipe: nie zwalnialiśmy tempa, zrobiliśmy swoje

Autor. Twitter / @GAZ_SYSTEM

Nie zwalnialiśmy tempa i zrobiliśmy swoje - napisał o oficjalnym otwarciu gazociągu Baltic Pipe były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski we wtorek.

Reklama

We wtorkowym wpisie na Facebooku Naimski przypomniał swoją wypowiedź z 2019 r., w której podkreślał, że "Baltic Pipe, który połączy Polskę z Norwegią trasą po dnie Bałtyku, jest w budowie. Ukończenie inwestycji umożliwi w 2022 r. ostateczne uwolnienie Polski od uzależnienia od rosyjskiego monopolu". "Aby zrealizować ten strategiczny dla polskiej niepodległości projekt, potrzebuję jeszcze trzech lat" - mówił wtedy Naimski.

Reklama

"Kiedy w 2019 r. pisałem poniższe słowa, do sfinalizowania inwestycji brakowało mi jeszcze 3 lat. Akurat tyle dostałem. Nie zwalnialiśmy tempa i... zrobiliśmy swoje..." - napisał we wtorek były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Czytaj też

Naimski został pełnomocnikiem w grudniu 2015 r., po wygranych przez PiS wyborach. W marcu 2016 r. nadzorowany przez niego operator przesyłowy gazu - spółka Gaz-System, wraz z duńskim operatorem Energinet poinformowały, że wspólnie badają możliwości realizacji połączenia między polskim i duńskim systemem przesyłowym za pomocą gazociągu Baltic Pipe i zamierzają do końca roku opracować studium wykonalności. Pod koniec 2016 r. operatorzy przeprowadzili konsultacje z rynkiem. W połowie 2017 r. Gaz-System opublikował harmonogram, z którego wynikało, że Baltic Pipe może zacząć przesyłać gaz w październiku 2022 r.

Reklama

Budowa 900 km systemu łączącego gazociąg Europipe II na Morzu Północnym przez Danię i Bałtyk z polskim systemem przesyłowym gazu zakończyła się w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków w Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z tego powodu cały system ruszy 1 października z ograniczoną przepustowością. Pełna zdolność przesyłowa na poziomie 10 mld m sześc. ma być dostępna z końcem listopada br. We wtorek, 27 września w tłoczni gazu w Goleniowie odbyła się uroczystość symbolicznego uruchomienia gazociągu.

20 lipca 2022 r. Piotr Naimski otrzymał dymisję ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Od 26 lipca funkcję tę sprawuje Mateusz Berger.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama