Reklama

Wiadomości

Kolejny sukces Gazpromu. Spółka przegrała arbitraż z Austrią i ma zapłacić gigantyczne odszkodowanie

Autor. gazprom.com

Austriacki OMV zapowiedział zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu do swoich odbiorców. Firma zamierza potrącić uzyskane odszkodowanie z bieżących płatności, co może skutkować wstrzymaniem dostaw przez Gazprom. To zaostrzenie sytuacji wpłynęło na wzrost cen kontraktów terminowych TTF, które osiągnęły najwyższy poziom od roku.

Reklama

Austriacka państwowa spółka energetyczna OMV ogłosiła możliwość „potencjalnego wstrzymania dostaw gazu” z Rosji po wygranej w arbitrażu z Gazpromem. Sprawa dotyczyła nieregularnych dostaw surowca w 2022 roku po wybuchu wojny na Ukrainie.

OMV zapowiedziało, że zasądzoną przez sąd arbitrażowy kwotę ponad 230 mln euro odszkodowania wraz z odsetkami potrąci z faktur wystawionych na podstawie kontraktu z Gazpromem. Spółka zaznaczyła, że taki krok może doprowadzić do „pogorszenia relacji kontraktowych” i ostrzegło, iż w efekcie możliwe jest „zawieszenie” dostaw gazu przez rosyjską spółkę. Sytuacja jest szczególnie istotna w okresie przygotowań do zimy, gdy zapotrzebowanie na surowiec znacząco wzrasta.

Czytaj też

„Austria jest przygotowana i poradzi sobie bez rosyjskiego gazu” – podkreśliła austriacka minister energii Leonore Gewessler w mediach społecznościowych, choć przyznaje, że nagłe wstrzymanie dostaw może destabilizować rynek. Mimo że kontrakt z Gazpromem został przedłużony do 2040 roku, państwo deklaruje gotowość do poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw.

Reklama

OMV ostrzega, że choć wstrzymanie dostaw może wpłynąć na ok. 1% całkowitego zapotrzebowania Unii Europejskiej, to wystarczy, by wzbudzić niepokój wśród inwestorów. Europa Centralna, w tym Austria i Słowacja, nadal w znacznym stopniu opiera się na rosyjskim gazie, a wszelkie zakłócenia w przepływach mogłyby mieć poważne skutki gospodarcze.

W czwartek rano ceny gazu ziemnego na holenderskim rynku kontraktów terminowych TTF wzrosły o ponad 5%, przekraczając poziom 45 euro za MWh po raz pierwszy od listopada 2023 roku. Tydzień wcześniej cena wynosiła 41 euro za MWh.

Reklama

Komentarze

    Reklama