Reklama

Wiadomości

KE przeznaczy 5,2 mld euro na rozwój projektów wodorowych

Fot. Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła drugi, ważny projekt IPCEI wspierający badania oraz budowę infrastruktury wodorowej w Europie i zapowiedziała jego wsparcie kwotą ponad 5 miliardów euro.

Dwa miesiące temu Komisja Europejska zatwierdziła projekt IPCEI Hy2Tech, koncentrujący się na rozwoju nowatorskich technologii produkcji, przechowywania, transportu i dystrybucji wodoru oraz zastosowań w sektorze mobilności.

Obecnie jego druga odsłona uzyskała finansowanie z europejskich środków publicznych rzędu 5,2 miliarda euro. Zdaniem KE, taka pomoc pozwoli uruchomić kolejne 7 miliardów euro inwestycji z sektora prywatnego.

Czytaj też

IPCEI Hy2Use będzie wspierał budowę wielkoskalowych elektrolizerów i infrastruktury transportowej do produkcji, przechowywania i transportu odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru.

Projekt został zgłoszony i opracowany wspólnie przez 13 państw członkowskich, a udział w nim zapowiedziało 29 firm. Polski segment będzie reprezentowany przez PKN Orlen. KE oczekuje, że projekt IPCEI zwiększy dostępność wodoru na rynku, zmniejszając tym samym zależność od gazu ziemnego.

Komentarze