Reklama

Wiadomości

KE chce rozszerzenia hiszpańsko-portugalskich rozwiązań ws. cen gazu na całą UE

Komisja Europejska w raporcie dotyczącym praworządności w kontekście Polski wspomina o Pegasusie
Komisja Europejska w raporcie dotyczącym praworządności w kontekście Polski wspomina o Pegasusie.
Autor. Guillaume Périgois/ Unsplash/ Domena publiczna

Po spotkaniu ministrów energii UE 30 września Komisja Europejska przeanalizuje ogólnounijny limit cen gazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej, wzorowany na mechanizmie funkcjonującym już w Hiszpanii i Portugalii.

Reklama

W piątek unijni ministrowie energii zwrócili się do Komisji Europejskiej o zbadanie, w jaki sposób iberyjski mechanizm mógłby zostać rozszerzony na resztę UE.

Reklama

"Jesteśmy teraz gotowi do wprowadzenia na poziomie UE limitu ceny gazu do produkcji energii elektrycznej" - powiedziała Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii. "To, jak wiemy, determinuje rzeczywistą cenę energii elektrycznej dla konsumentów" - dodała.

Czytaj też

Ceny energii elektrycznej we Francji i Hiszpanii zaczęły gwałtownie odbiegać od siebie po tym, jak kraje iberyjskie wprowadziły mechanizm w maju, stawiając francuski przemysł w niekorzystnej sytuacji.

Reklama

Według francuskiej minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher, system mógłby być "wdrożony bardzo szybko" i zapobiegłby zakłóceniom na unijnym rynku energii elektrycznej.

Aby temu zaradzić, Francja proponuje wprowadzenie kilku stref cen gazu odpowiadających krajom o wysokim stopniu wzajemnych powiązań. Dyskutuje się już o kilku "regionach", w tym iberyjskim, nordyckim oraz dla wschodniej Europy kontynentalnej i Europy Środkowej.

Zapobiegłoby to tzw. "wyciekowi energii elektrycznej", kiedy to odbiorcy przemysłowi w krajach o wysokich cenach kupują swoją energię elektryczną przez granicę, gdzie ceny gazu są zaniżone z powodu limitu cenowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama