Reklama

Wiadomości

KE będzie wymagać zapełnienia magazynów gazu w 90%

Autor. Flickr / Andrew Gustar

Komisja Europejska przedstawi propozycje zobowiązujące kraje UE do zapełnienia swoich magazynów gazu w co najmniej 80% przyszłej zimy i w 90% w kolejnych latach, a także wprowadzi nowy system certyfikacji, aby zapobiec manipulacjom przy magazynowaniu gazu przez zagranicznych operatorów.

Reklama

Propozycja ma być przedstawiona przed dwudniowym szczytem UE w tym tygodniu (24-25 marca), na którym przywódcy UE będą debatować nad bezpieczeństwem energetycznym w obliczu napięć w dostawach gazu spowodowanych napaścią Rosji na Ukrainę.

Reklama

"Obecna sytuacja geopolityczna wymaga dodatkowych środków krótkoterminowych, aby poradzić sobie z brakiem równowagi na rynku energii i zabezpieczyć dostawy w nadchodzących latach" - czytamy w projekcie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw (rozporządzenie SoS), które zostało ostatnio zmienione w 2017 roku.

"Proponowany wskaźnik wypełnienia na poziomie 90% jest koniecznym i odpowiednim poziomem w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w okresie zimowym w przypadku poważnych zakłóceń w dostawach" - czytamy w projekcie rozporządzenia do którego dotarł Euractiv.

Reklama

Ceny gazu na rynkach europejskich gwałtownie wzrosły astronomicznie od jesieni, co było spowodowane ograniczeniem dostaw gazu z Rosji oraz niewystarczającym poziomem magazynowania w miesiącach letnich, który był znacznie niższy niż w innych latach - stwierdziła Komisja. Komisja zauważa, że magazyny dostarczają 25-30% gazu zużywanego zimą i stanowią zabezpieczenie na wypadek zakłóceń w dostawach.

Czytaj też

"Ponieważ przerwy w dostawach gazu rurociągami mogą wystąpić w każdej chwili, wprowadza się środki wprowadzające polisę ubezpieczeniową dotyczącą poziomu napełnienia unijnych magazynów. Dobrze wypełnione magazyny gazu przyczynią się do większego bezpieczeństwa dostaw gazu w zimie 2022/2023" - napisano.

W zmienionym rozporządzeniu poszukuje się również rozwiązań dla krajów UE, które nie dysponują magazynami gazu. Zgodnie z propozycją, "państwa członkowskie nieposiadające instalacji magazynowych zapewniają, że krajowi uczestnicy rynku zawrą porozumienia z operatorami systemów magazynowych z państw członkowskich posiadających instalacje magazynowe", co zapewni im dostęp do transgranicznych zdolności przesyłowych odpowiadających 15% rocznego zużycia gazu w danym kraju.

Certyfikacja operatorów systemów magazynowania

Ponadto Komisja Europejska proponuje wprowadzenie systemu certyfikacji dla operatorów systemów magazynowania gazu, który wyklucza wszelkie osoby lub podmioty mogące zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu UE.

Zgodnie z proponowaną nową zasadą, krajowe organy regulacyjne "odmawiają certyfikacji, jeżeli zostanie wykazane, że osoba, która bezpośrednio lub pośrednio kontroluje operatora systemu magazynowania lub wykonuje nad nim jakiekolwiek prawa (...) może zagrozić bezpieczeństwu dostaw energii lub podstawowym interesom bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich lub Unii".

Rosyjski monopolista państwowy Gazprom zarządza magazynami gazu w Niemczech, Holandii, Austrii i Czechach. W ostatnie lato celowo utrzymywał on swoje europejskie magazyny na niskim poziomie.

W październiku Komisja Europejska zaczęła badać zarzuty, że Rosja wykorzystuje swoją pozycję głównego dostawcy gazu w Europie, aby podnieść jego cenę. "Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że Kreml nadal wykorzystuje dostawy gazu jako narzędzie polityczną" - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w komentarzu wygłoszonym na początku lutego, przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Reklama

Komentarze

    Reklama