• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Kanadyjczycy negocjują z Niemcami zwrot turbiny do Nord Stream 1

Fot. gazprom.ru/Nord Stream 2

Kanadyjczycy rozpoczęli rozmowy z Niemieckim rządem dotyczące zwrotu remontowanej w Montrealu turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. Okazuje się, że może nie być to takie łatwe z uwagi na kanadyjskie sankcje nałożone na Rosję.

Chodzi o oddaną do remontu turbinę Siemensa działająca w rosyjskiej tłoczni w Wyborgu. Turbiny napędzają sprężarki potrzebne do wtłoczenia gazu w rurociągu Nord Stream 1.

Od ubiegłego tygodnia przepustowość gazociągu jest ograniczona przez prowadzone prace konserwacyjne. Wolumen tłoczonego gazu był regularnie zmniejszany i obecnie wynosi 67 mln m3 dziennie, o 60 proc. mniej niż jego możliwości.

Czytaj też

Kluczowy dla niemieckiej gospodarki element nie może zostać dostarczony do Rosji ze względu na kanadyjskie sankcje uniemożliwiające jego dostarczenie. Jak tłumaczy Siemens, turbiny przechodzą regularne naprawy w celu normalnej pracy rurociągu. Jednostka, której nie można zwrócić do Rosji, jest naprawiana w zakładach Siemens Energy w Montrealu. To jedyny zakład, w którym ze względów technicznych taka konserwacja jest możliwa.

Brak zwrotu i instalacji turbin w Rosji oznacza, że do Niemiec może być tłoczona ograniczona ilość gazu jeszcze przez długi czas. „Rząd Kanady prowadzi dyskusje z Niemcami na temat dostarczenia turbin i pracuje nad osiągnięciem rozwiązania" - powiedział rzecznik kanadyjskiego ministra zasobów naturalnych.

Strony obecnie nie podają, jakie środki mogą zostać podjęte w celu rozwiązania sytuacji.

Komentarze