Reklama

Wiadomości

Jeden z największych magazynów gazu w Europie może pozostać pusty zimą

Magazyn gazu, zdjęcie ilustracyjne.
Magazyn gazu, zdjęcie ilustracyjne.
Autor. Canva.com

Magazyn gazu w Haidach w Austrii - jeden z największych w Europie Środkowej - może nie być w stanie odbierać gazu ziemnego przed nadchodzącą zimą z powodu braku połączeń innych niż z rosyjskim Gazpromem - poinformował Bloomberg powołując się na źródła w Austrii.

Reklama

Magazyny w Haidach zostały zbudowane i były wykorzystywane przez Gazprom. Są jednymi z największych w Europie Środkowej. Może pomieścić wystarczającą ilość gazu ziemnego, by pokryć czteromiesięczne zużycie w Austrii.

Reklama

Jedyne połączenie

Gazprom wstrzymał jednak na początku tego miesiąca dostawy gazu do Gazprom Germania GmbH, swojej dawnej spółki zależnej, którą Niemcy przejęły kilka tygodni temu. W odwecie za sankcje Zachodu Rosja nałożyła sankcje na spółki zależne Gazpromu w Europie, zakazując im dostaw rosyjskiego gazu.

Reklama

Czytaj też

Dostawy gazu do niektórych jednostek Gazpromu Germania zostały wstrzymane - poinformował niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w parlamencie na początku tego miesiąca.

Wstrzymanie rosyjskich dostaw do niemieckiej jednostki Gazpromu oznacza, że nie może ona napełnić ogromnego podziemnego magazynu w pobliżu Salzburga w Austrii. Magazyn jest obecnie podłączony jedynie do sieci gazociągów Gazpromu. Austria będzie więc musiała zbudować nowe połączenie z najbliższym gazociągiem, Penta West – odpowiedział Bloombergowi austriacki operator Gas Connect. Budowa nie może nastąpić przed zimą, a Austria będzie musiała się spieszyć, aby zapełnić magazyn.

Obowiązkowe wypełnienie

Według danych Gas Infrastructure Europe, na dzień 26 maja, pojemność magazynów gazu w Austrii była wypełniona w 30%, czyli poniżej średniej unijnej wynoszącej 44%, przy zerowym stanie magazynów w GSA Haidach.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, państwa członkowskie UE są obecnie zobowiązane do osiągnięcia poziomu 80% zapasów gazu do 1 listopada, aby chronić się przed potencjalnymi przerwami w dostawach. Od 2023 r. cel ten zostanie podniesiony do 90% całkowitego zapełnienia magazynów gazu do 1 listopada. Państwa nieposiadające magazynów mają otrzymać wsparcie od tych, które je mają.

Reklama

Komentarze

    Reklama