Reklama

Wiadomości

Jak dotkliwe będą kolejne sankcje na Rosję? W UE trwają negocjacje

Flagi UE
Flagi UE
Autor. Dmitry_Rukhlenko / Envato

Negocjowany właśnie 13. unijny pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie symboliczny – pisze w środę węgierski dziennik „Magyar Nemzet”. Natomiast następny pakiet może już obejmować zakaz importu aluminium i skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Reklama

Nowy pakiet sankcji ma pokazać determinację UE w związku z drugą rocznicą wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej – twierdzi Gabor Regoes, analityk makroekonomiczny, cytowany przez „Magyar Nemzet”. Dlatego zapewne znajdą się w nim zapisy, na które łatwo zgodzą się wszystkie państwa członkowskie – dodaje.

Reklama

„W pakiecie mogą znaleźć się sankcje wobec osób fizycznych, ale ci, którzy spodziewają się znaleźć na takiej liście, prawdopodobnie są już na to przygotowani, więc nie będzie to miało zbyt dużego wpływu” – uważa Regoes.

Czytaj też

Dodał, że poważniejsze ograniczenia mogą przyjść wraz z 14. pakietem, jeśli w ogóle dojdzie do jego przyjęcia. Wówczas może być rozważany zakaz importu aluminium z Rosji do UE. Według Regoesa, takie propozycje zostałyby dobrze przyjęte przez europejski przemysł aluminiowy.

Reklama

„Importowane aluminium jest jednak wykorzystywane w wielu sektorach, takich jak opakowania i budownictwo, więc przeciwników nie zabraknie” – zauważa „Magyar Nemzet”.

UE wciąż sprowadza z Rosji ok. 9 proc. importowanego aluminium, co w 2022 roku zasiliło rosyjski budżet kwotą 2,3 mld euro – podał portal Politico.

Czytaj też

Regoes ocenia, że 14. pakiet sankcji mógłby obejmować również zakaz dostaw rosyjskiego LNG oraz ograniczenia związane z przemieszczaniem się rosyjskich dyplomatów.

W Brukseli trwają obecnie przygotowania do wprowadzenia 13. pakietu sankcji wobec Rosji. Decydenci unijni chcieliby, żeby został on przyjęty jeszcze w lutym, na drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto stwierdził w zeszłym tygodniu, że unijna polityka sankcji okazała się porażką. Budapeszt sprzeciwia się m.in. ewentualnym ograniczeniom w sektorze energii, w tym obejmującym sektor jądrowy w związku z budową przez Rosatom nowych bloków elektrowni w Paksu, a także dotyczącym sprowadzania paliwa jądrowego z Rosji.

W grudniu 2023 roku UE przyjęła 12. pakiet sankcji wobec Rosji. Obejmuje on m.in. zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama