Reklama

Wiadomości

Holenderscy eksperci apelują o zwiększenie wydobycia gazu

Fot. Magnascan / Pixabay
Fot. Magnascan / Pixabay

Holandia musi zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w okolicach Groningen - przekonują eksperci cytowani przez dziennik „De Telegraaf”. Technicznie nie byłoby to trudne, ale ze względu na szkody górnicze rząd zdecydował o stopniowej rezygnacji z wydobycia tego surowca.

Reklama

Jeszcze kilka tygodni temu operator holenderskiej sieci gazowej firma Gasunie Transport Services (GTS) zapewniał, że Holandii nie grozi brak gazu podczas nadchodzącej zimy.

Reklama

GTS wskazywała, że w wyniku prowadzonych od miesięcy analiz „można być pewnym", iż konsekwencje utraty rosyjskiego gazu dla Niderlandów nie doprowadzą do zbytnich perturbacji w dostawach. W ocenie operatora wynika to z mniejszego zapotrzebowania na gaz, dodatkowej energii dostarczanej z elektrowni węglowych oraz wykorzystania terminali LNG na gaz skroplony.

Wprawdzie eksperci rynku gazowego nie biją jeszcze na alarm, ale ostrzegają, że bez zwiększonych dostaw z pól w północnej części kraju, Holandia może mieć zimą kłopoty z tym surowcem.

Reklama

Dodatkowo wskazują oni, że dzięki zwiększonemu wydobyciu z pól Groningen budżet państwa mógłby zarobić nawet 40 mld euro rocznie. „Znacznie lepiej, abyśmy wydobywali z ziemi niewielkie ilości gazu co miesiąc, zamiast dużych podczas kryzysu" - mówi analityk ds. energii Jilles van den Beukel cytowany przez „De Telegraaf".

Czytaj też

Zima bez gazu z Groningen będzie trudna - zgadza się z nim inny ekspert Martien Visser. „Jeśli wytworzy się mniej energii wiatrowej lub nadejdzie ostrzejsza zima, będziemy musieli przecież gdzieś pozyskać gaz, a wtedy ten surowiec pozyskany z pól Groningen będzie najlepszą opcją" – powiedział gazecie Visser.

Rząd zakłada, że do końca września z tego źródła zostanie wydobyte około 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Technologia pozwala na pozyskanie nawet ponad trzy razy więcej.

Pomimo złóż gazu w okolicach Groningen, holenderski rząd ogranicza jednak wydobycie tego surowca ze względu na występujące z tego powodu trzęsienia ziemi. Mieszkańcy prowincji oraz lokalne władze od lat protestowały przeciwko eksploatacji pól gazowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama