Reklama

Wiadomości

Goldman Sachs: trudna sytuacja na rynku gazu w Europie może utrzymać się przez trzy lata

Fot. Flickr

Trudna sytuacja na europejskim rynku gazu może utrzymać się przez kolejne trzy lata - napisali w poniedziałek ekonomiści Goldman Sachs.

Reklama

Według ekonomistów banku, mimo powoli zbliżającego się końca sezonu grzewczego w Europie i spadku cen gazu w ostatnich tygodniach, wysokie ceny energii obserwowane tej zimy nie muszą być zjawiskiem jednorazowym. W ich ocenie, choć nie jest to scenariusz bazowy, nadal istnieją ryzyka, które mogą spowodować, że sytuacja będzie się powtarzać nawet przez najbliższe trzy lata, szczególnie jeśli kolejne zimy na Starym Kontynencie okażą się mroźne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdaniem ekspertów GS brak stabilizacji na europejskim rynku jest efektem m.in.: braku rozwiązania problemu niedoboru podaży w regionie, napięcia pomiędzy Rosją a Ukrainą, rosnący popyt na gaz w Azji, a także spadek produkcji ze złoża w Groningen.

"Salda, które doprowadziły ceny do historycznych poziomów pod koniec zeszłego roku w celu spowodowania zniszczenia popytu przemysłowego, mogą się powtórzyć w ciągu najbliższych kilku lat. W związku z tym uważamy, że zarówno konsumenci energii, jak i inwestorzy makro powinni brać pod uwagę takie ryzyko" - napisali.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama