Reklama

Wiadomości

Gazprom zbuduje nowe połączenie gazowe z Chinami

Aleksiej Miller, Prezes Gazpromu. Fot. Gazprom.ru
Aleksiej Miller, Prezes Gazpromu. Fot. Gazprom.ru

Gazprom zaczął opracowywać szacunki projektowe dla dalekowschodniej trasy dostaw gazu do Chin – poinformował szef koncernu Aleksiej Miller.

Reklama

Zaznaczył, że rynek chiński jest najbardziej dynamicznym rynkiem na świecie, a w ciągu najbliższych 20 lat, według prognoz, wzrost zużycia gazu w Chinach wyniesie 40 proc. wzrostu światowej konsumpcji - podaje Kommiersant.

Reklama

"Dlatego podpisaliśmy kolejny kontrakt na dostawę gazu do Chin. To trasa dalekowschodnia. Już zaczynamy opracowywać kosztorysy projektowe dla tego projektu" - powiedział Miller w transkrypcji spotkania poświęconego dniu pracowników przemysłu naftowego i gazowego.

Czytaj też

Według szefa Gazpromu wielkość dostaw gazu do Chin w 2022 roku wzrosła o 60 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przypomniał, że podpisano kolejny kontrakt z Chinami na dostawy gazu „trasą dalekowschodnią". Przypomniał też projekt Sojuz Wostok, głównego gazociągu przez Mongolię, który będzie kontynuacją głównego gazociągu Siła Syberii 2.

Reklama

Pierwsza umowa o warunkach dostaw rosyjskiego gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu do Chin została podpisana przez Gazprom i China National Petroleum Corporation (CNPC) w 2019 roku, ich realizacja rozpoczęła się w tym samym roku. W kwietniu br. została zawarta wieloletnia umowa na dostawy rosyjskiego gazu do Chin, zgodnie z którą przepustowość na trasie „Daleki Wschód" wzrośnie o 10 mld m3 rocznie - do 48 mld m3.

Rosja szuka alternatywnych kierunków eksportu jej stategicznego surowca ponieważ zmniejsza dostawy do Europy a ona sama chce odejść od niebieskiego paliwa od Gazpromu. Nie będzie to łatwe, ponieważ Rosjanie zbudowali gęstą sieć gazociągów do Europy a budowa połączeń z Azją potrwa lata.

Reklama

Komentarze

    Reklama