Reklama

Wiadomości

Gazprom nie osiągnął celu eksportu do Europy w 2021 r. mimo rekordowej produkcji

Fot. Unsplash

Rosyjski gigant gazowy Gazprom nie osiągnął swojego własnego „konserwatywnego” celu eksportu do Europy na rok 2021. Ograniczone przepływy przyczyniły się do najgorszego kryzysu dostaw energii na kontynencie od dziesięcioleci.

Gazprom dostarczył 185,1 mld m3 do swoich głównych klientów za granicą, w tym do Turcji, Chin i Europy, z wyłączeniem krajów byłego Związku Radzieckiego -- przekazał szef Gazpromu Aleksiej Miller w niedzielę. To 3,2% powyżej poziomu z 2020 r., ale mniej niż w 2018 i 2019 r., kiedy eksport wyniósł ok. 200 mld m3.

Dostawy do Europy i Turcji wyniosły w ubiegłym roku około 177 mld m3 -- wynika z obliczeń Bloomberg News i BCS Global Markets, opartych na danych Gazpromu. To mniej niż prognozowane przez Gazprom 183 mld m3 eksportu do Europy i Turcji. Tych szacunków, Gazprom trzymał się od wiosny i podtrzymał je nawet pod koniec października, gdy Europa już domagała się większych dostaw.

Przykręcone kurki

Przepływy do Europy i Turcji mogą być jeszcze niższe - około 175,4 mld metrów sześciennych w zeszłym roku, przy założeniu, że dzienne przepływy Gazpromu do Chin były o ponad jedną trzecią wyższe niż kontraktowe w listopadzie i grudniu.

Eksport Gazpromu był uważnie obserwowany, ponieważ ostatnie skromne dostawy do Europy spowodowały, że ceny poszybowały do rekordowych poziomów. W obliczu nadejścia zimy i niebezpiecznie niskich zapasów w regionie, rosyjska spółka wysyła do klientów w UE tylko tyle gazu, ile jest zobowiązana w kontraktach długoterminowych, a od miesięcy nie oferuje kontraktów spotowych na początek 2022 roku.

Nie jest jasne, dlaczego Gazprom nie chce oferować gazu spotowego do Europy. Podczas gdy koncern tłumaczy się zniszczeniem popytu w wyniku gwałtownego wzrostu cen w regionie, europejscy urzędnicy twierdzą, że rosyjski producent celowo wstrzymuje się z ofertą w nadziei na przyspieszenie zatwierdzenia kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Gazprom nie dzieli danych eksportowych na kraje, co utrudnia oszacowanie przepływu w 2021 roku na poszczególne rynki. Miller powiedział jednak, że największy wzrost dostaw nastąpił do Niemiec, Turcji i Włoch. Sprzedaż do Chin przekroczyły zobowiązania kontraktowe Gazpromu w całym 2021 roku.

Dzienny eksport poza kraje byłego ZSRR w grudniu, kiedy często rozpoczyna się sezon szczytowego zapotrzebowania, wyniósł średnio 439 mln m3. To najniższy poziom dla tego miesiąca od 2014 roku -- wynika z obliczeń Bloomberga.

Wydobycie gazu przez Gazprom w 2021 roku wyniosło 514,8 mld m3, najwięcej od 2008 roku. Produkcja dzienna w grudniu wyniosła średnio 1,523 mld m3, najwięcej od 2013 roku.

W związku z tym, że eksport rosyjskich gazociągów do większości krajów Unii Europejskiej został w grudniu ograniczony, większość dodatkowego gazu pozostała w Rosji, ponieważ w ostatnich dniach roku wystąpiły bardzo niskie temperatury.

Wraz ze spadkiem temperatur, dostawy do klientów krajowych pod koniec grudnia wzrosły do 1,656 mld m3 dziennie, jak podał Gazprom, co przewyższa średni poziom produkcji dziennej w grudniu. Aby zaspokoić popyt, spółka podała, że wydobycie z lokalnych magazynów podziemnych osiągnęło poziom najwyższy od pięciu lat.

Rosja może sobie pozwolić na pobranie rekordowych ilości gazu z zapasów, gdyż Gazprom do listopada wypełnił krajowe magazyny gazem w rekordowej ilości 72,6 mld metrów sześciennych. Stoi to w kontraście z magazynami Gazpromu w Europie (w Niemczech, Holandii, Austrii i Czechach), które już na początku sezonu grzewczego były puste albo prawie puste.

Źródło:PAP

Komentarze