Reklama

Wiadomości

Gazociąg Strachocina-Podgórska Wola oddany do użytku

Fot. Fot. www.gaz-system.pl / Flickr
Fot. Fot. www.gaz-system.pl / Flickr

Element gazowego Korytarza Północ – Południe - liczący prawie 100 km gazociąg Strachocina – Pogórska Wola został oddany do eksploatacji - poinformował w czwartek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Element gazowego Korytarza Północ -- Południe - liczący prawie 100 km gazociąg Strachocina -- Pogórska Wola został oddany do eksploatacji - poinformował w czwartek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Nowy gazociąg łączy niedawno oddany do eksploatacji węzeł w Strachocinie w gminie Sanok na Podkarpaciu oraz rozbudowany węzeł i tłocznię gazu w Pogórskiej Woli w małopolskiej gmina Skrzyszów. W ramach inwestycji wybudowano też 6 zespołów zaporowo-upustowych oraz ułożono linię światłowodową wzdłuż całej trasy gazociągu.

Jak podkreślił wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, gazociąg Strachocina-Pogórska Wola to jedna z ostatnich inwestycji składających się na obecnie finalizowany przez operatora program Korytarza Północ -- Południe. "Odcinek ten był trudny realizacyjnie, ponieważ prowadził przez bardzo zróżnicowany geologicznie teren Pogórza Karpackiego, z dużą ilością przekroczeń bezwykopowych i osuwisk wymagających specjalistycznego zabezpieczenia" - zaznaczył Zawartko.

Jak podkreślił Gaz-System, w trakcie budowy, stosując mało inwazyjne metody bezwykopowe, pokonano ponad 80 przeszkód terenowych, w tym 9 metodą Direct Pipe i 31 metodą mikrotunelowania. Część prac spawalniczych prowadzono -- po raz pierwszy w Polsce przy budowie gazociągów strategicznych -- z wykorzystaniem nowatorskiej metody spawania CRC Evans - podkreślił operator.

Spółka przypomniała, że na budowę gazociągu Strachocina - Pogórska Wola zdobyła 236,67 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Gazowy Korytarz Północ -- Południe ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe, przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry z terminalem LNG w Chorwacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama