Reklama

Wiadomości

Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu
Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu
Autor. Twitter.com/Kancelaria Premiera

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Reklama

„Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m3 gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 procent rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-System-em, zostało zrealizowane" – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br. ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m3 rocznie począwszy od 30 listopada 2022.

Gaz-System / Informacja prasowa

Reklama

Komentarze (1)

  1. podajnik

    To jest wiadomość, która nie powinna schodzić z czołówki przez tydzień. Dodatkowo powinna być analiza naszej niezależności gazowej. Skąd ile gazu otrzymujemy. Na tak ważnym portalu jest to zastanawiające.

Reklama