Reklama

Wiadomości

Gaz-System z umowami na gazociągi do bloku PGE w Rybniku

Autor. Gaz-System

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System podpisał w poniedziałek umowy na budowę gazociągów Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km oraz Kędzierzyn Koźle – Racibórz o długości 37 km. Ich celem jest zasilenie budowanego przez PGE bloku gazowo-parowego w Rybniku.

Reklama

Jak poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie, zamawiane gazociągi - wraz z gazociągiem przyłączeniowym o długości 4,5 km - utworzą 80-kilometrowy odcinek sieci przesyłowej, doprowadzający paliwo do inwestycji, której zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Reklama

Zgodnie z planami PGE zamówiony w lutym ub. roku blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r.

Przygotowywana pod tym kątem nowa infrastruktura przesyłowa Gaz-Systemu wraz z obiektami towarzyszącymi i linią światłowodową powstanie na terenie województw śląskiego i opolskiego. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kw. br., a przekazanie gazociągów do eksploatacji - na II kw. 2026 r.

Reklama

Czytaj też

Wykonawcą gazociągu Racibórz – Rybnik została spółka ZRUG, natomiast gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz: konsorcjum spółek z grupy Romgos.

„Rok 2024 rozpoczynamy ważnym kamieniem milowym dla Śląska. Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu” - powiedział, cytowany w informacji Gaz-Systemu, wiceprezes spółki Błażej Spychalski.

„Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo–parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na jakość powietrza” - dodał.

Spółka zaznaczyła, że gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz będzie jednym z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu zostanie on połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu - z 38,7 km gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, który wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi paliwo do bloku w Rybniku.

Dla gazociągu przyłączeniowego o długości 4,5 km i średnicy 500 mm wojewoda śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji w lipcu ub. roku.

Czytaj też

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Gaz-Systemu zamówione teraz połączenie Racibórz – Rybnik będzie też częścią planowanego gazociągu Racibórz – Oświęcim.

W ub. roku Gaz-System informował, że ma już komplet decyzji, pozwalających rozpocząć budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim o długości 116 km. Gazociąg ten zostanie połączony z budowanym gazociągiem Oświęcim – Tworzeń oraz planowanym Kędzierzyn-Koźle – Racibórz.

Inwestycja Gaz-Systemu jest elementem szerszego programu inwestycyjnego pod nazwą Coal2Gas, który znajduje się w planie inwestycyjnym spółki na lata 2023-25. Gazociągi z Programu Coal2Gas docelowo stanowić będą układ gazociągów przesyłowych zasilających Śląsk i Podbeskidzie w układzie pierścieniowym.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Systemu Przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama