Reklama

Wiadomości

Gaz-System rozbudowuje inwestycję w Kędzierzynie-Koźlu

tlocznia-kedzierzyn
Autor. Gaz-System / Materiały prasowe

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.

Reklama

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ – Południe. Rozbudowa tego obiektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i pozwoli na wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego na całym układzie łączącym kierunki dostaw zlokalizowane na północy Polski - takie jak Terminal LNG oraz Baltic Pipe - z południowo-wschodnią Polską, aż do połączenia ze Słowacją.

Reklama

Dostawa przenośnego agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW i jego montaż na tłoczni Kędzierzyn nastąpią w kolejnych miesiącach, tak aby w grudniu br. mógł rozpocząć się etap eksploatacji agregatu. W efekcie tych prac tłocznia będzie dysponowała czterema sprężarkami, a jej moc wzrośnie z 23 MW do 36 MW.

Czytaj też

Równie ważnym etapem rozbudowy tłoczni Kędzierzyn było wykonanie w ostatnim czasie zabudowy trzech dodatkowych filtroseparatorów gazu. Dzięki rozbudowie przepustowość tłoczni zwiększyła się z 750 000 nm3/h do 1 500 000 nm3/h.

Reklama

Gaz-System rozbudowuje krajowy system przesyłowy, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zwiększyć dostępność gazu sprowadzanego za pośrednictwem Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe m.in. na potrzeby transformacji energetycznej miejskich ciepłowni i elektrowni, a także innych odbiorców.

Oddana do eksploatacji w marcu 2022 roku Tłocznia Gazu Kędzierzyn to pierwsza tłocznia wybudowana przez Gaz-System na Opolszczyźnie na trasie gazowego Korytarza Północ – Południe. Jej pilna rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych w możliwie najkrótszym czasie realizacji została w dużym stopniu podyktowana obecną sytuacją geopolityczną i radykalnie zmieniającym się rynkiem energetycznym w naszej części Europy.

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama