Reklama

Wiadomości

Gaz-System opracuje „Wodorową Mapę Polski”. Operator chce poznać zainteresowanie H2

Fot.: Gaz-System
Fot.: Gaz-System

Gaz-System 31 października br. ogłosi wyniki badania, na podstawie którego powstanie „Wodorowa Mapa Polski” – poinformowała spółka w czwartek. Wyniki zostaną uwzględnione w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru – dodał operator gazociągów.

Operator Systemu Przesyłu Gazu Gaz-System poinformował w czwartek, że chce oszacować poziom zainteresowania projektami związanymi z transportem wodoru siecią przesyłową, zarówno z perspektywy producentów, jak i  odbiorców.

– Dziś startuje ważny dla przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce projekt „Wodorowa Mapa Polski”, który będziemy realizować w formie dialogu z firmami zainteresowanymi produkcją, konsumpcją, dystrybucją oraz magazynowaniem wodoru – podkreślił prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że nowo budowana sieć wodorowa będzie dostępna dla tych wszystkich podmiotów. – Rozpoczęcie prac nad stworzeniem infrastruktury do przesyłu wodoru ma być impulsem rozwojowym w tym obszarze gospodarki – dodał.

Reklama

Gaz-System wyjaśnił, że zebrane informację pozwolą stworzyć mapę obrazującą popyt i podaż na wodór oraz wstępny przebieg rurociągów wodorowych na terenie Polski, w ujęciu wolumenowym, czasowym i geograficznym. – Dzięki badaniu spółka zidentyfikuje potrzeby rynku, co pozwoli uczestnikom rynku rozwijać swoją działalność biznesową w kolejnych latach – zaznaczono.

Jak podała spółka, wyniki badania rynku zostaną ogłoszone do 31 października 2024 r. Operator zastrzegł jednak, że „zgłoszone w wyniku procedury zapotrzebowanie nie będzie zobowiązywać Gaz-Systemu do podjęcia decyzji inwestycyjnych”.

Operator wskazał, że wszystkie podmioty zainteresowane udziałem we współtworzeniu „Wodorowej Mapy Polski” mogą uzupełnić elektroniczne ankiety do 20 czerwca 2024 r.

Reklama

Gaz-System przygląda się wodorowi

– Pakiet gazowo-wodorowy Unii Europejskiej oraz Polska Strategia Wodorowa wymagają dekarbonizacji krajowej gospodarki poprzez zwiększenie udziału gazów odnawialnych w miksie energetycznym. Opracowanie Wodorowej Mapy Polski jest jednym z elementów umożliwiających określenie wielkości zapotrzebowania na +zieloną energię – powiedział, cytowany w komunikacie, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando.

W styczniu br. Gaz-System informował PAP, że w listopadzie 2023 r. rozpoczął prace mające na celu rozpoznanie deklarowanej podaży oraz zapotrzebowania polskiego rynku na paliwa zielone, w tym wodór. Produktem tych prac będzie Polska Mapa Wodorowa.

Reklama

Operator zwrócił wówczas uwagę, że równolegle kontynuuje prace badawcze dotyczące wykorzystywania istniejącej infrastruktury gazowej do transportu metanu z domieszką wodoru (do 10 proc.). Zaznaczył, że na poziomie unijnym i krajowym spółka zaangażowana jest w prace nad regulacjami prawnym dotyczącymi tej kwestii.

„Spółka prowadzi rozmowy z przyszłymi producentami i odbiorcami zielonego wodoru, by wypracować szczegóły współpracy przy potencjalnych projektach inwestycyjnych” – wskazał wówczas Gaz-System.

Rola wodoru w transformacji Polski

Obecnie w Polsce produkowany jest przede wszystkim tzw. wodór szary, wytwarzany w procesie reformingu gazu ziemnego lub w ramach rafinacji ropy naftowej. Największym jego producentem jest Grupa Azoty.

Dzięki rozwojowi sektora OZE w Polsce ma wzrastać udział produkcji zielonego wodoru, który jest wytwarzany w procesie elektrolizy wody. Wykorzystanie zielonego wodoru w przemyśle, transporcie i energetyce jest jednym z kluczowych elementów polityki dekarbonizacyjnej UE.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama