Reklama

Wiadomości

FSRU już niedługo. Gaz-System zakończył negocjacje z armatorem jednostki regazyfikacyjne

Sławomir Hinc siedzący przy stole na tle ścianki Gaz-System
Sławomir Hinc – prezes Gaz-System
Autor. Twitter (X) / @GAZ_SYSTEM

„Negocjacje z armatorem czarterującym Mitsui O.S.K. Lines zostały zakończone” – powiedział prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc podczas spotkania z dziennikarzami. W ciągu najbliższych dni, a nawet godzin, ma pojawić się informacja o domknięciu kluczowego kontraktu dla FSRU, czyli czarteru statku do magazynowania i regazyfikacji.

Pływająca jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) w Gdańsku ma służyć odbiorowi dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego (LNG), jego regazyfikacji, a następnie wprowadzaniu do Krajowego Systemu Przesyłowego. O wyborze oferty Mitsui na dostarczenie i obsługę jednostki Gaz-System poinformował 30 stycznia 2024 r.

Reklama

Prezes Hinc potwierdził, że podstawowe parametry dotyczące zdolności regazyfikacji zostaną utrzymane – terminal FSU będzie mieć roczną przepustowość na poziomie 6 mld m3 rocznie. Aktualny termin oddania do użytku terminala to 2028 r. O taryfach będą rozmawiać dopiero w 2027 r., po zakończeniu przetargów na część lądową – z których część już ogłoszono – oraz na część off-shore’ową.

Gaz-System pracuje też nad uruchomieniem trzeciego zbiornika na LNG w terminalu Świnoujściu. Prezes poinformował, że wcześniej ogłoszony termin oddania zbiornika – 30 kwietnia br. – nie jest już aktualny. Jak powiedział, „projekt wymaga ciszy” i nie może poinformować o nowym terminie ukończenia projektu. Przyznał, że zakończenie budowy jest blisko, ale pozostają jeszcze kwestie administracyjne – zezwolenia i odbiory.

Czytaj też

Zdaniem Sławomira Hinca „Gaz-System powinien bardziej uczestniczyć w transformacji energetycznej”, ponieważ system przesyłu gazu jest elastyczniejszy od systemu przesyłu energii elektrycznej i należy to wykorzystać. W zeszłym tygodniu uruchomiono więc projekt Wodorowej Mapy Polski, który polega na zlokalizowaniu potencjalnych miejsc produkcji i miejsc konsumpcji wodoru. Ma to służyć stworzeniu szkieletu sieci dedykowanej transportowi wyłącznie wodoru.

Firma planuje też przejęcie spółki Gas Storage Poland – operatora systemu magazynowania – należącej do Orlenu. Prezes przyznał, że oczekują na ostatnią potrzebną zgodę, czyli na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). „Nie spodziewamy się komplikacji” – dodał. Po ukończeniu przejęcia Gaz-System będzie mógł opracować plany dotyczące magazynowania metanu i wodoru.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama