Reklama

Europę ma połączyć sieć wodorowa. Kluczowy projekt z unijnym dofinansowaniem

Autor. Envato elements / @markusgann

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie 6,8 mln euro z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) na wsparcie opracowania studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC). To transgraniczny projekt infrastrukturalny, który połączy Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy, tworząc podstawę do rozwoju zielonej energetyki w Europie.

Reklama

Dofinansowanie umożliwi przeprowadzenie analiz technicznych, finansowych i środowiskowych, które określą trasę przyszłego rurociągu, lokalizację tłoczni oraz harmonogram realizacji. Wyniki prac będą gotowe do końca 2026 roku, a decyzja KE podkreśla strategiczne znaczenie NBHC w dążeniu UE do neutralności klimatycznej i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

Autor. GAZ SYSTEM / Materiały prasowe

Jak zaznaczył Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM, projekt jest ważnym krokiem w kierunku realizacji założeń REPowerEU, a jego szybka realizacja pozwoli na odczuwalne korzyści zarówno dla przemysłu, jak i obywateli.

Reklama
Jako operatorzy infrastruktury przesyłowej możemy wspólnie odegrać ważną rolę w kształtowaniu przyszłości europejskiej energetyki i wspierać dążenie do zmniejszania emisyjności gospodarki. Im szybciej wdrożymy te rozwiązania, tym szybciej nasz przemysł  i obywatele odczują korzyści z czystszej energii, a Europa zyska szansę, by stać się liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii wodorowych.
powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-

    Międzynarodowa współpraca na rzecz dekarbonizacji

    NBHC to wspólna inicjatywa sześciu europejskich operatorów systemów przesyłowych:

    • Gasgrid Vetyverkot Oy (Finlandia)
    • Elering (Estonia)
    • Conexus Baltic Grid (Łotwa)
    • Amber Grid (Litwa)
    • GAZ-SYSTEM (Polska)
    • ONTRAS (Niemcy)
    Reklama

    Dzięki realizacji projektu Europa może stać się liderem nowoczesnych technologii wodorowych. Korytarz połączy centra produkcji zielonego wodoru w regionie nordycko-bałtyckim z głównymi ośrodkami przemysłowymi w Niemczech i Polsce, umożliwiając dekarbonizację sektorów, w których eliminacja paliw kopalnych jest szczególnie trudna. Szacuje się, że pełne wdrożenie projektu pozwoli na redukcję emisji CO2 o 37 mln ton rocznie do 2050 roku.

    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama