• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Energia na kartki? To nie PRL, tylko widmo najbliższej zimy

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Domena publiczna

„Europa może być zmuszona do rozpoczęcia racjonowania energii tej zimy, zwłaszcza w obszarze przemysłowego wykorzystania gazu ziemnego, szczególnie jeśli zima będzie mroźna, a gospodarka Chin odbije się od dna" - powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatih Birol w wywiadzie dla "Financial Timesa".

"Jeśli będziemy mieli ostrą i długą zimę i jeśli nie podejmiemy działań po stronie popytu (...) nie wykluczałbym racjonowania gazu ziemnego w Europie, poczynając od dużych zakładów przemysłowych" - powiedział Birol w wywiadzie dla FT.

„Świat stoi w obliczu "znacznie większego" kryzysu energetycznego niż ten z lat 70-tych" -  powiedział z kolei Birol niemieckiemu dziennikowi Der Spiegel w zeszłym miesiącu.

"Wówczas chodziło tylko o ropę naftową" - powiedział Birol. "Teraz mamy jednocześnie kryzys naftowy, gazowy i elektryczny" - powiedział MAE, która powstała właśnie po szoku wywołanym w latach 70. przez arabskie embargo na ropę.

Czytaj też

Efektywność energetyczna jako „pierwsze paliwo"

W środę, podczas globalnej konferencji MAE na temat efektywności energetycznej w Sønderborg w Danii, Birol wezwał do oszczędzania energii i zwiększania efektywności energetycznej jako sposobów radzenia sobie z obecnym kryzysem energetycznym, który prawdopodobnie nasili się następnej zimy. 

"Szoki naftowe z lat 70. spowodowały znaczne postępy w zakresie efektywności energetycznej i jest absolutnie konieczne, aby efektywność była w centrum działań podejmowanych w odpowiedzi na dzisiejszy globalny kryzys energetyczny" - powiedział szef MAE w oświadczeniu.

"Zwiększając naszą efektywność energetyczną, możemy całkowicie zmniejszyć nasze uzależnienie od rosyjskiej ropy i gazu oraz zbliżyć się do osiągnięcia neutralności klimatycznej" – stwierdził duński minister ds. klimatu, energii i gospodarki komunalnej Dan Jørgensen.

W raporcie wydanym z okazji konferencji, IEA stwierdza, że "najczystszym, najtańszym i najbardziej niezawodnym źródłem energii jest to, czego kraje mogą nie zużyć, zapewniając jednocześnie pełne usługi energetyczne dla obywateli. Dlatego właśnie IEA określa efektywność energetyczną mianem pierwszego paliwa. Bez wczesnych działań w zakresie efektywności energetycznej przejście na zerową emisję netto będzie droższe i trudniejsze do osiągnięcia."

Komentarze