Reklama

Wiadomości

Embargo na rosyjski gaz pozbawi Europę paneli solarnych?

Autor. Unsplash

Odejście Niemiec od importu rosyjskiego gazu może mieć katastrofalne skutki dla całego sektora produkującego szkło w Europie - wynika z informacji podanych przez niemiecki kanał telewizyjny Das Erste. Może mieć to wpływ na branżę fotowoltaiczną.

Reklama

Jak podkreślają przedstawiciele branży szklarskiej, embargo na gaz zakłóci produkcję w hutach szkła a także zaburzy cały łańcuch dostaw. Problemy te dotkną również branżę fotowoltaiczną.

Reklama

Każdego roku produkujemy ok. dziesięciu milionów metrów kwadratowych specjalnego szkła do systemów słonecznych i szklarni. To wymaga dużej ilość energii, którą do tej pory zapewniał rosyjski gaz ziemny - tłumaczy Thorsten Schroeter, dyrektor zarządzający hutą szkła Glasmanufaktur Brandenburg.

Czytaj też

Piecy nie można po prostu przerobić na węgiel lub ropę, jest to technicznie niemożliwe. Istnieje długoterminowa wizja przejścia na wodór, ale wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury - dodaje.

Reklama

Schroeter z niepokojem patrzy się w przyszłość podkreślając, że jego firma jest jednym z największych producentów strukturalnego szkła solarnego w Europie. Zaprzestanie produkcji szkła oznaczałoby wstrzymanie wytwarzania modułów PV na bardzo długi czas.

Szkło solarne jest alternatywą dla paneli fotowoltaicznych. Charakteryzuje się większym poziomem zaawansowania niż zwykłe panele PV poprzez możliwość wyboru stopnia przejrzystości. Ponadto można je zastosować praktycznie na każdej powierzchni dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki dającej umożliwiają generowania energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama