Reklama

Wiadomości

Dziś zostanie powołana Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa

Fot. Pikrepo/CC0
Fot. Pikrepo/CC0

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.

Reklama

"Powstanie Doliny jest nie tylko realizacją Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku, ale także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki" - poinformowała ARP.

Reklama

Uroczystość powołania Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objął wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, który weźmie udział w poniedziałkowej inauguracji działania Doliny.

Jak zapowiadał w grudniu ub. roku wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, niebawem Katowice mają stać się centrum współpracy polskich dolin wodorowych w ramach klastra, zaś w pierwszej połowie tego roku w stolicy Górnego Śląska zaplanowano kongres wodorowy.

Reklama

Czytaj też

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa ma być ponadregionalnym miejscem wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej. W grudniu zeszłego roku katowicki oddział ARP uruchomił informacyjny portal wodorowy, który ma w przystępny dla każdego sposób edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce.

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych (oprócz Śląska i Małopolski, m.in. na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku), gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie.

Jak oceniali w maju ub. roku przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wodór to nośnik energii, który może stać się ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki. "Budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór pozwolą osiągnąć neutralności klimatyczną, utrzymać konkurencyjności polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru" - podał resort.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

Budowa polskiej gospodarki wodorowej ma opierać się o powstanie dolin wodorowych, które zgodnie ze Strategią wodorową UE mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych będzie obejmował innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane na określonych obszarach.

Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. zakłada m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów.

Zakłada się także rozpoczęcie eksploatacji 800–1000 nowych autobusów wodorowych (w tym wyprodukowanych w Polsce), powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru, a także stworzenie co najmniej pięciu dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze