Reklama

Wiadomości

Doradca Merkel: jeśli zatrzymamy przesył rosyjskiego gazu, dobrobyt będzie zagrożony

Fot. en.kremlin.ru/
Fot. en.kremlin.ru/

Lars-Hendrik Roeller, były doradca ds. gospodarczych byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w wywiadzie prasowym wystąpił w obronie polityki jej kolejnych rządów wobec Rosji. „Istniał wewnętrzny konsensus polityczny, w który wszyscy byli zaangażowani” – powiedział.

Reklama

Rząd Merkel zakładał osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 r. – do tego czasu miało nastąpić odejście od energii jądrowej i energii uzyskiwanej z węgla. Pozostać miał tylko gaz – przynajmniej do czasu, aż energia ze źródeł odnawialnych stanie się dostępna w odpowiedniej ilości" – przypomina dziennik gospodarczy „Handelsblatt", który rozmawiał z Roellerem.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak przyznaje Roeller, który funkcję doradcy ds. gospodarczych pełnił w gabinetach Merkel od 2011 roku, „rząd zawsze wysłuchiwał krytyki z zagranicy, jeśli chodzi o politykę energetyczną i gospodarczą wobec Rosji", m.in. w sprawie budzącego kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. Jak podkreślił, z tego powodu Niemcy opowiadały się m.in. za nowym kontraktem gazowym dla Ukrainy.

„Robiąc to, chcieliśmy mieć pewność, że gaz będzie w dalszym ciągu przesyłany przez Ukrainę" – zaznaczył Roeller.

Jak przyznał, był zaskoczony wojną wywołaną przez Władimira Putina na Ukrainie. „Nie wyobrażałem sobie, że będzie działał wbrew interesom Rosji" – powiedział.

Krytycznie odniósł się jednak do pomysłu wprowadzenia embarga na surowce energetyczne z Rosji, oceniając, że „jeśli przemysł nie będzie już otrzymywał gazu (potrzebnego) do produkcji, miejsca pracy i dobrobyt będą zagrożone w dłuższej perspektywie".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama