Reklama

Wiadomości

Centralna Dolina Wodorowa w Kozienicach. Nowa inwestycja na horyzoncie

Autor. Twitter / @MKiS_GOV_PL

W siedzibie spółek Enea Wytwarzanie i Enea ElkoGaz 17 lipca 2023 r. podpisano list intencyjny ws. powołania do życia Centralnej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu uczestniczyła Anna Moskwa – minister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska – pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Paweł Majewski – prezes zarządu Enea S.A. oraz przedstawiciele czterech spółek Grupy Enea będących sygnatariuszami listu, a także środowiska przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. $$

Reklama

"Każda Dolina Wodorowa, która powstaje to jest duża odwaga i duża nadzieja. Dziękuję bardzo, że państwo z tą nadzieją i odwagą, chcecie tę inicjatywę podjąć" – powiedziała minister.

Reklama

Zauważyła, że to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć. "Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz. Dobrze, że Polska właśnie w tym czasie podejmuje takie działania i dobrze, że nie pojedynczo, tylko w takiej inicjatywie, jaką jest Centralna Dolina Wodorowa" – powiedziała Moskwa.

Podkreśliła, że Centralna Dolina Wodorowa jest wyjątkowa ze względu m.in. na to, że łączy co najmniej trzy województwa. "A ja wierzę, że docelowo i więcej, bo Kozienice mają specyficzną lokalizację, która ułatwia takie inicjatywy" – powiedziała minister klimatu.

Reklama

Czytaj też

Według niej, "specyficzny w Centralnej Dolinie Wodorowej jest wątek gazowy". "Każda Dolina opiera się o potencjał swojego lokalnego przemysłu; tutaj (w Kozienicach – PAP) ten potencjał gazowy jest wyjątkowy" – powiedziała Moskwa.

Wskazała, że przed Centralną Doliną Wodorową stoi dużo wyzwań, związanych m.in. obawą, że wodoru będzie za mało. "Patrząc na listę podmiotów, które są zainteresowane wodorem, widzimy, że z nadzieją czekają na Centralną Dolinę Wodorową" – powiedziała minister klimatu i środowiska.

"Cieszymy się, że inauguracja Centralnej Doliny Wodorowej ma miejsce w Kozienicach, gdyż właśnie tutaj Enea inwestuje perspektywicznie i innowacyjnie. Nowe bloki gazowe będą gotowe do tzw. współspalania paliwa przyszłości, jakim jest wodór. Już dziś mówimy, że w perspektywie kolejnych lat – gdy bloki rozpoczną pracę – będziemy zainteresowani wykorzystaniem zielonego wodoru powstającego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł. Sam proces inwestycyjny budowy bloków gazowych jest realizowany zgodnie z harmonogramem" – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Centralną Dolinę Wodorową mają tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz południowego Mazowsza. W Polsce działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.

PAP / Grupa Enea $$

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama