Reklama

Wiadomości

Blok parowo-gazowy w Rybniku z pozwoleniem na budowę

Autor. mat. prasowe / PGE

Blok parowo-gazowy elektrowni w Rybniku otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę - poinformowała w piątek PGE Polska Grupa Energetyczna. Będzie on jednym z największych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie.

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała w piątek, że blok gazowo-parowy w Rybniku, realizowany przez jej spółkę Rybnik 2050, otrzymał pozwolenie na budowę. Dodała, że decyzję wydał prezydent Miasta Rybnik 12 marca 2024 r. i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwia Generalnemu Wykonawcy – konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy – rozpoczęcie prac budowalnych na terenie inwestycji. Jak podawała wcześniej PGE wartość tej inwestycji to ok. 4 mld zł netto.

Reklama

„Blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie« - podkreśliła spółka. Zaznaczyła, że będzie też spełniał „restrykcyjne” limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych.

Czytaj też

PGE zaznaczyła, że wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW.

Blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma zużywać ok. 1 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz ten będzie płynął gazociągami Gaz-Systemu. Operator systemu przesyłowego gazu podpisał umowy na budowę gazociągów Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km oraz Kędzierzyn Koźle – Racibórz o długości 37 km 8 stycznia br.

„Przekazanie do eksploatacji (bloku parowo - gazowego - PAP) planowane jest pod koniec 2026 r. W grudniu 2022 r. blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.” - przypomniała PGE.

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Czytaj też

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji. (PAP)

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama