Reklama

Wiadomości

Blisko 70 ćwiczeń reagowania służb PSG w 2022 r.

Służby reagowania PSG
Służby reagowania PSG
Autor. PSG

Pogotowie Gazowe pracuje całą dobę, przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. To wymagająca służba – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego poza codziennymi obowiązkami w terenie, pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa regularnie ćwiczą – zarówno w trakcie samodzielnych symulacji, jak i z innymi służbami ratunkowymi. Wszystko po to, by w obliczu realnego zagrożenia jak najlepiej przeprowadzić akcję.

Reklama

Misją Polskiej Spółki Gazownictwa jest to, by dostarczać paliwo gazowe w sposób bezpieczny, ciągły i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dlatego jednym z kluczowych elementów funkcjonowania spółki jest Pogotowie Gazowe, które interweniuje w każdym przypadku, gdy dojdzie do wyczucia ulatniającego się gazu czy spadku jego ciśnienia. Ważnym elementem szkolenia i podtrzymywania umiejętności na najwyższym poziomie są ćwiczenia reagowania jednostek.

Reklama

Czytaj też

Reklama

– Takie ćwiczenia są bardzo istotne dla wszystkich służb zaangażowanych w ich realizację. Pozwalają one – w możliwie najbardziej realistycznych warunkach – na wypracowanie niezbędnego w sytuacji zagrożenia zgrania i wymianę doświadczeń między służbami. Symulacja jest przeprowadzona dokładnie tak, jak przebiega zwyczajowa akcja ratownicza. Tak więc do dyspozytorni trafia zgłoszenie, a wszystkie niezbędne służby muszą dotrzeć na miejsce zdarzenia jak najszybciej. Często wykorzystywane są również makiety obiektów sieci gazowej. Dzięki temu w przypadku realnego zagrożenia wszyscy ratownicy, wiedzą co robić i czego muszą unikać – powiedział Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Ćwiczenia są przeprowadzane według zróżnicowanych scenariuszy. W zależności od planu ćwiczeń w działania są angażowane inne jednostki ratownicze, najczęściej Państwowa Straż Pożarna, która jest naturalnym partnerem pracowników Pogotowia Gazowego w codziennej pracy. W zeszłym roku Polska Spółka Gazownicza przeprowadziła w całym kraju 69 takich symulacji.

To bezcenna wiedza, która przekłada się na bezpieczeństwo zdrowia i życia w trakcie rzeczywistej akcji ratowniczej. Dlatego pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie symulacji planują ćwiczenia w różnych porach dnia i warunkach pogodowych, wiedząc, że cięższy trening przekłada się na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę w realnych warunkach zakończył Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Materiał przygotowany w ramach płatnej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa

Reklama

Komentarze

    Reklama