Reklama

Wiadomości

Arktyka: Rosja zbuduje pierwszą na świecie stację badawczą zasilaną wodorem

Autor. https://arctic-mipt.com/

To będzie pierwsza w pełni autonomiczna stacja badawcza zasilana zieloną energią. Międzynarodowe centrum naukowe zostanie uruchomione w 2024 roku w górach Uralu Polarnego na Półwyspie Jamalskim.

Zespół naukowy stojący za inwestycją ma na celu uczynienie z niej celowej platformy badawczej, ze szczególnym uwzględnieniem technologii stosowanych w energetyce odnawialnej i wodorowej. Inne projekty obejmą obserwatoria geomagnetyczne i astronomiczne, stację monitoringu środowiska oraz obiekt do testowania nowych rozwiązań technicznych w wiecznej zmarzlinie.

Stację zasilać będą panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz wodór wytwarzany w wyniku elektrolizy. Jego zastosowanie okaże się szczególnie przydatne podczas długich nocy polarnych, gdy tygodniami nie wschodzi słońce.

Obiekt będzie posiadał wszystkie udogodnienia niezbędne do prowadzenia badań naukowych i nie tylko. Znajdą się tam pokoje mieszkalne, siłownia, sale konferencyjne a także laboratoria. Jednorazowo w stacji będzie mogło przebywać 80 osób.

Stacja naukowa „Śnieżynka" zawdzięcza swoją nazwę kształtowi, który będzie przypominć. Zostanie zbudowana ok. 30 kilometrów od wioski Charp, a dojazd pojazdem terenowym z lotniska Salechard zajmie dwie godziny.

Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii deklaruje, że projekt zostanie uruchomiony w 2024 roku, a koszt jego powstania wyniesie ok. 30 mln dolarów.

Niedaleko miejsca w który ma powstać baza naukowa, działa inna, belgijska stacja badawcza. Jednak ze względu na panujące tam warunki i brak wystarczających możliwości do produkcji energii, może ona działać zaledwie przez cztery miesiące w roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama